POZICIJA ARHITEKTURE IN UREJANJE PROSTORA V DANAŠNJI DRUŽBI
OKROGLA MIZA V SKLOPU RAZSTAVE ARHITEKTURA INVENTURA

Vabljeni na okroglo mizo z naslovom Pozicija arhitekture in urejanje prostora v današnji družbi v okviru razstave Arhitektura inventura v četrtek 21. marca 2019 ob 17.00 uri v Veliki sprejemni dvorani Cankarjevega doma.

V obravnavi prostora smo po eni strani priča odločitvam, ki jih usmerjajo kratkoročni gospodarski interesi in imajo po mnenju mnogih škodljive posledice, državotvorne investicije, za katere velja presoja, da ne prinašajo neposrednega dobička, pa čakajo že desetletja.

Po drugi strani opazujemo, kako mnoge lokalno usmerjene občinske prostorske politike v male občine razkosane Slovenije razprodajajo zemljo za gradnjo individualnih hiš. Tako se dežela suburbanizira, uničuje se kulturna krajina.

Civilne iniciative so sicer učinkovit faktor pri odločanju o prostoru vendar pa so njihove akcije pogosto usmerjene preveč lokalistično.

Razpravo želimo usmeriti predvsem v vprašanje, kako ujeti učinkovite elemente urejanja prostora, ki so bili mogoči v preteklih obdobjih in so v resnici omogočali vpliv širše družbe na načrtovanje programov in urejanje prostora.

Sogovorniki:

- Aleš Prijon, Ministrstvo za okolje in prostor