Društvo arhitektov Ljubljana
Karlovška 3
SI-1001 Ljubljana, Slovenija
t +386 1 252 79 30
f +386 1 252 79 31
info@drustvo-dal.si
urednistvo@drustvo-dal.si
uradne ure pisarne DAL
vsak delovni dan
od 10.00 do 12.00 ure
SKLAD ARHITEKTA JOŽETA PLEČNIKA
RAZPISUJE
Plečnikove nagrade za leto 2025 - osrednja nacionalna priznanja za vrhunska dela na področju arhitekture, urbanizma, krajinske arhitekture in oblikovanja interierja, izvedena na območju Republike Slovenije ter za dela, izvedena v zamejski Sloveniji, ki bogatijo prostorsko kulturo Slovenije. Kandidirajo lahko dela, izvedena v obdobju zadnjih treh let, s področja krajinske arhitekture pa dela, izvedena v obdobju zadnjih petih let.
Plečnikova nagrada se podeli izvedenemu delu, ki najbolj ustreza poslanstvu Plečnikovih nagrad.
Sklad razpisuje Plečnikovo medaljo za arhitekturno realizacijo večjega merila, arhitekturno realizacijo manjšega merila, javni prostor, strokovno publicistiko in medaljo za bogatitev prostorske kulture. Žirija podeli izmed treh kategorij, arhitekturna realizacija večjega merila, arhitekturna realizacija manjšega merila in javni prostor, dve Plečnikovi medalji in eno Plečnikovo nagrado. V kategoriji, ki ji pripada delo, ki prejme Plečnikovo nagrado, se Plečnikove medalje ne podeli.
Sklad posebej razpisuje tudi študentsko priznanje v obliki štipendije. Štipendija Plečnikovega sklada je spodbuda magistrici ali magistru arhitekture, krajinske arhitekture, urbanizma ali drugega s prostorom povezanega študija na začetku njegove poklicne poti in se podeljuje kot priznanje za študijsko in obštudijsko delo dobitnika.
Kandidaturo dela za nagrado lahko odda oziroma predlaga vsakdo, vključno z avtorji predlaganih del. Kandidata za štipendijo Plečnikovega sklada predlaga mentor ali visokošolski zavod.
Predloge oddajte do 27. januarja 2025 preko obrazca na spletni strani www.plecnikovenagrade.si, kjer so objavljena vsa navodila za pripravo predlogov.
Plečnikovo nagrado in Plečnikove medalje za leto 2025 bo izbrala žirija, ki jo je imenovala Skupščina sklada:
• izr. prof. Saša Begović, arhitekt, mednarodni član žirije,
• izr. prof. dr. Ilka Čerpes, arhitektka,
• doc. dr. Nika Grabar, arhitektka,
• Jerneja Fischer Knap, arhitektka,
• Urška Kranjc, krajinska arhitektka.
Natečaj s predizborom za idejni predlog vizualne identitete Sklada arhitekta Jožeta Plečnika
1. Naročnik
Sklad arhitekta Jožeta Plečnika
Sklad arhitekta Jožeta Plečnika je bil, na pobudo kolektiva Ambient, ustanovljen leta 1973, ob 100 letnici rojstva slovenskega arhitekta Jožeta Plečnika.
Sklad je bil ustanovljen z namenom podeljevanja vsakoletnih Plečnikovih nagrad.
Plečnikova nagrada in Plečnikove medalje so osrednja priznanja za delo na področjih arhitekture, urbanizma, krajinske arhitekture in interierja, ki predstavlja najkvalitetnejšo realizacijo, nastalo v Sloveniji v zadnjih treh koledarskih letih.
Nagrado se podeljuje avtorjem tistih del, ki povezujejo umetniško imaginacijo s sodobnimi socialnimi, političnimi, ekonomskimi, tehnološkimi in okoljskimi dogajanji, del, ki imajo kulturno poslanstvo in izražajo doprinos širši družbi, del, ki pomenijo presežek, so konceptualno, materialno, tehnološko, izvedbeno in družbeno inventivna ter prispevajo k razvoju strok in h kulturi gradnje. Nagrada nosi ime po arhitektu Jožetu Plečniku, katerega razpoznavnost presega tako arhitekturno disciplino kot geografske meje Slovenije. Plečnikova dela predstavljajo nadgradnjo fizičnega konteksta, ki v navezavi z obstoječim tvorijo novo kvaliteto v grajenem prostoru. Plečnikova dela so izvirna, svojstvena in arhitekturno inventivna. Plečnikova nagrada gradi na odnosu med Plečnikovimi in sodobnimi arhitekturnimi deli. Omenjene lastnosti Plečnikovih del so osnovni kriteriji izbora del za nagrade.
Sklad je s podelitvijo Plečnikovih nagrad vzpostavil polje arhitekturnega delovanja, ki prepoznava kvaliteto del, ki imajo kulturno poslanstvo in izražajo doprinos širši družbi, del, ki so konceptualno, materialno, tehnološko, izvedbeno in družbeno inventivna ter prispevajo k razvoju strok in h kulturi gradnje. Sklad danes podeljuje nagrade delom, ki povezujejo umetniško imaginacijo s sodobnimi socialnimi, političnimi, ekonomskimi, tehnološkimi in okoljskimi dogajanji, in ki dokazujejo, da njihov avtor s svojim delovanjem ni le aktivni ustvarjalec prostora, ampak tudi celotne družbe.
V zadnjih dveh letih je Sklad posodobil dogodke podelitve Plečnikovih nagrad in način komuniciranja Plečnikovih nagrad z javnostjo. Sklad se tudi sam postopoma razvija v organizacijo, ki bo opravljala dejavnosti v zvezi z aktualizacijo Plečnikovega dela in razvoja sodobnih arhitekturnih praks.
Vizija Sklada arhitekta Jožeta Plečnika
Delovanje Sklada je v bodoče zamišljeno kot povezovalna platforma različnih deležnikov in inštitucij, ki se ukvarjajo s Plečnikovim delom. Sklad bo center aktualizacije Plečnikove arhitekturne misli v sodobnem času. Sklad verjame v pomen povezovanja arhitekture, oblikovanja tehnologije in umetnosti, kar je pomembno za nove generacije arhitektov, urbanistov in oblikovalcev. Podeljevanje Plečnikovih nagrad in z njimi povezane aktivnosti bodo ostale tudi v prihodnje primarna dejavnost Sklada. Poleg tega bo Sklad izvajal tudi druge dejavnosti, kot so izobraževalne delavnice, raziskovalni projekti, razstave, okrogle mize, konference in posveti, publikacije, ...
Sklad ima danes dvajset članic. Njegovo delovanje ureja statut Sklada. Članice Sklada so javne inštitucije kot Ministrstvo za kulturo, Ministrstvo za naravne vire in prostor, Mestna občina Ljubljana, Mestna občina Maribor, ZAPS, Urbanistični inštitut, Društvo arhitektov Ljubljane, Društvo krajinskih arhitektov Slovenije, itd. Vsaka članica ima svojega predstavnika v skupščini Sklada, ki je najvišji organ Sklada.
2. Vsebinska izhodišča
Vizualna identiteta Sklada arhitekta Jožeta Plečnika in Plečnikovih nagrad
Predmet natečaja je sistemska rešitev celostne podobe, ki vključuje krovno podobo Sklada arhitekta Jožeta Plečnika in izpeljane podobe vsakoletnih Plečnikovih nagrad.
Sklad arhitekta Jožeta Plečnika
Trenutno Sklad arhitekta Jožeta Plečnika uporablja dva krovna označevalca: portretno podobo Jožeta Plečnika v eliptičnem izrezu in izpis, ki izhaja iz žiga. Elementa nikoli ne nastopata hkrati.
Izhodišča:
Nov znak Sklada bo nadomestil oba obstoječa.
Znak naj izhaja iz vrednot Plečnikovega dela in širine njegovih arhitekturnih praks (urbanizem, arhitektura, krajina, oblikovanje, publicistika).
Znak naj bo v slovenskem jeziku, angleška in dvojezična verzija nista predvideni. Krajšanje naziva v kratico (SAJP, Sklad AJP) ni dovoljeno.
S pomočjo nove vizualne identitete se bo v nadaljevanju komuniciralo vse (bodoče) vsebine vezane na dejavnosti Sklada.
Vsakoletni dogodek Plečnikove nagrade
Plečnikove nagrade so vsakoletni osrednji dogodek, ki ga organizira Sklad. Do leta 2022 osrednji dogodek podelitve Plečnikove nagrade ni imel lastne, namenske podobe.
Nagrajena dela so se do leta 2022 komunicirala skozi vsakoletne kataloge z minimalnimi variacijami naslovnic (barva). Leta 2023 in 2024 so Plečnikove nagrade imele namenski podobi, ki pa nista bili povezani s podobo Sklada, niti ne med seboj.
Namen natečaja je priti do kakovostne, sodobne sistemske rešitve, ki obsega pojavnost Sklada in odvisne (izpeljane) podobe vsakoletnih Plečnikovih nagrad, ki so med seboj povezane.
Cilji nove vizualne identitete:
večja prepoznavnost Sklada arhitekta Jožeta Plečnika,
večja povezava med Skladom in Plečnikovimi nagradami,
sistemska rešitev, ki omogoča učinkovitost pri izdelavi komunikacijskih materialov vsakoletnih dogodkov,
sodoben način komunikacije 50 letne tradicije podeljevanja najvišjih nacionalnih strokovnih priznanj - Plečnikovih nagrad,
identiteta Sklada naj bo prepoznana kot platforma aktualizacije Plečnikovega dela in sodobnih arhitekturnih praks.
3. Materiali za oddajo/ sestavni deli predloga
1. Znak Sklada arhitekta Jožeta Plečnika
Znak naj vsebuje naziv: Sklad arhitekta Jožeta Plečnika.
Znak je lahko besedni ali kombinirani (s slikovnim in besednim delom).
2. Diploma
Diploma (mapa s formatom, ki ga prejme nagrajenec poleg fizične nagrade).
Obvezni elementi/ besedilo na formatu:
znak sklada,
besedilo: Skupščina Sklada arhitekta Jožeta Plečnika je na predlog strokovne žirije podelila dne 15. 5. 2025 Plečnikovo medaljo arhitektu Janezu Primeru za Projekt X.
3. Spletna stran
Predlog naj vključuje idejno grafično zasnovo spletne strani Sklada. Spletna stran bo delovala kot vir informacij in jedro komunikacij Sklada, v času prijav in žiriranja Plečnikovih nagrad pa tudi kot digitalna funkcionalna platforma. Trenutna spletna stran za Plečnikove nagrade https://www.plecnikovenagrade.si/nagrade-2024
Zaželeno je, da idejna zasnova za spletno stran vključuje vsaj:
uvodno stran Sklada,
podstran s predstavitvijo Plečnikovih nagrad določenega leta. Pripravi se prikaz vsebine zavihka PN 2024,
podstran s predstavitvijo enega projekta/nagrade,
Pripravi se prikaz vsebine zavihka 2 prenovi.
4. YouTube
Naslovna YouTube stran Sklada, ki vsebuje:
profilno sliko (na ravni Sklada),
tri naslovne slike videov (Plečnikove nagrade 2025, 2026, 2027).
5. Serija plakatov/formatov
Serija treh plakatov za promocijo Plečnikovih nagrad v treh letih.
Obvezno besedilo/elementi:
Plečnikove nagrade 2025 (prvi plakat), 2026 (drugi plakat), 2027 (tretji plakat),
Slovesna podelitev: 19. 5., ob 19. uri, vrt Plečnikove hiše, Karunova 4, Ljubljana,
Razstava: 19. 5.–15. 6., Plečnikova hiša, Karunova 4, Ljubljana,
Okrogla miza: 25. 5., ob 18. uri, Muzej za arhitekturo in oblikovanje, Rusjanov trg 7, Ljubljana,
spletni naslov: www.plecnikovenagrade.com,
znak Sklada arhitekta Jožeta Plečnika.
Plakati se razlikujejo po podobi in po letnici, ostali podatki so enaki na vseh formatih.
Obvezna vsebina natečajnega predloga
Zgoraj navedeni elementi naj bodo predstavljeni na straneh formata A3:
znak Sklada,
osnutek diplome,
osnutek spletne strani in prikaz YouTube strani,
osnutek sistema plakatov/ formatov,
pojasnilo idejne rešitve (do 500 besed), opredelitev stalnih in variabilnih osnovnih elementov,
kontaktni podatki: avtor(ji), kontaktna oseba (telefon, elektronski naslov).
Prijavitelji lahko dodajo do dve strani primerov po lastni izbiri, ki niso navedeni.
Predlog naj bo pripravljen v pdf formatu.
Seznam komunikacijskih materialov, ki niso predmet natečaja
Seznam materialov, na ravni Sklada in na ravni vsakoletnega dogodka Plečnikove nagrade. Navedeni komunikacijski materiali niso predmet natečaja, ampak služijo vpogledu v nadaljnji obseg dela oziroma v potrebe naročnika.
Komunikacijski materiali Sklada:
dopisni list (A4, barven, ČB),
pisemska ovojnica (amerikanka),
elektronski podpis,
naslovna in profilna slika za FB, IG.
Komunikacijski materiali dogodka Plečnikove nagrade:
vabilo,
razstavni plakat (tipični layout predstavitve projekta),
video telop,
katalog,
znak odličnosti.
4. Kriteriji ocenjevanja
Zmagovalca natečaja bo izbrala strokovna komisija. Pri ocenjevanju bo upoštevala naslednje kriterije:
Skladnost z vsebinskimi izhodišči
Ali je predlog pripravljen v skladu z vsebinskimi izhodišči natečaja?
Izvirnost in sodobnost
Ali je predlog podob Sklada in nagrad izviren in predstavlja sodoben pristop k interpretaciji teme?
Celovitost in preglednost
Ali sistemska rešitev omogoča tvorjenje različnih, med seboj jasno povezanih materialov in vsakoletnih podob s skupnimi značilnostmi?
5. Strokovna komisija
Robert Ilovar
Oblikovalec vidnih sporočil
Boštjan Vuga
Arhitekt, predsednik Upravnega odbora Sklada arhitekta Jožeta Plečnika
Tomato Košir
Oblikovalec vidnih sporočil
Cvetka Požar
Kustosinja za oblikovanje v Muzeju za arhitekturo in oblikovanje
Mihael Dešman
Arhitekt, dekan Fakultete za arhitekturo Univerze v Ljubljani
6. Sodelovanje na natečaju
Na natečaj je vabljenih pet udeležencev, izmed prijav pa bo komisija izbrala dodatno še dva avtorja ali avtorski skupini. Natečaj ni anonimen. Natečaja se bo lahko udeležilo skupaj 7 avtorjev oziroma avtorskih skupin.
Na predizbor se lahko prijavijo fizične ali pravne osebe z referencami iz idejnih in/ali realiziranih zasnov sistemskih rešitev celostnih grafičnih podob.
Kandidati se na natečaj (predizbor) prijavijo z naslednjo vsebino:
najmanj 2 (največ 5) A3 formatov s prikazom in opisom referenčnih projektov, ki so po mnenju prijavitelja relevantni za predmetni natečaj,
dodaten format A4 s podatki o prijavitelju in kontaktnimi podatki: avtor(ji), kontaktna oseba (telefon, elektronski naslov).
Prijavo na predizbor je potrebno oddati v združenem dokumentu pdf kot priponko po elektronski pošti na naslov info@plecnikovenagrade.si do 8. januarja 2025, do 23:59, z naslovom 'Prijava_predizbor_Naziv_prijavitelja' . Komisija bo opravila izbor in objavila seznam udeležencev natečaja na spletni strani plecnikovenagrade.si 13. januarja 2025.
7. Postopek ocenjevanja in nagrade
Izbrani prijavitelji morajo svoje predloge oddati do 28. februarja 2025, najkasneje do 23:59.
Predloge je potrebno poslati po elektronski pošti, v enem združenem dokumentu pdf, na naslov info@plecnikovenagrade.si z naslovom 'Prijava_CGP_Naziv_prijavitelja'.
Naročnik namerava organizirati skupno srečanje vseh udeležencev natečaja in predstavnikov naročnika. Srečanje bo potekalo predvidoma v drugi polovici januarja 2025; o podrobnostih bodo udeleženci natečaja pravočasno obveščeni.
Komisija bo natečajne predloge presojala in o izbiri obvestila vse prijavitelje do 7. marca 2025. Sklad bo rezultate objavil na spletni strani plecnikovenagrade.si najkasneje do 11. marca 2025.
Komisija bo najboljšemu predlogu podelila nagrado v znesku 3.000,00 € in zmagovalno ekipo ali oblikovalca povabila k podpisu pogodbe za izvedbo elementov vizualne identitete v letu 2025.
Vsak izmed šestih nenagrajenih avtorjev/ avtorskih skupin je upravičen do odškodnine v znesku 600 €.
Morebitna vprašanja naslovite na info@plecnikovenagrade.si.
8. Priloge
Prenesi ZIP datoteko s primeri trenutne pojavnosti.
Vljudno vabljeni na predavanje Saše J. Mächtiga z naslovom Design ER 1969 – reminiscence.
Predavanje bo potekalo v četrtek, 5. 12., ob 18. uri v Plečnikovi predavalnici Fakultete za arhitekturo UL.
Gostujoče predavanje bo potekalo v okviru delavnice K67: NASLEDNJE POGLAVJE.
Saša J. Mächtig (Ljubljana, 1941) je priznani slovenski arhitekt in industrijski oblikovalec. Leta 1966 je diplomiral pri prof. Ravnikarju s projektom nadstreška za kavarno Evropa, kar je vodilo do razvoja znamenitega sistema kioskov K67, ki je že od leta 1970 del stalne zbirke Muzeja moderne umetnosti v New Yorku. Leta 1984 je soustanovil Oddelek za oblikovanje na Akademiji za likovno umetnost v Ljubljani, za svoje pomembne prispevke k razvoju oblikovanja pa prejel številne nagrade in naziv zaslužni profesor. Vodil je številne interdisciplinarne skupine ter sodeloval z akademsko sfero, industrijo in javnim sektorjem pri razvoju novih izdelkov in sistemov.
Pred predavanjem v branje priporočamo besedilo: Saša J. Mächtig: Ravnikar in design v knjigi Hommage à Edvard Ravnikar.
Vljudno vabljeni!
Spoštovani!
Društvo arhitektov Ljubljane – DAL je kot nevladna organizacija na področjih urejanja prostora in prostorske kulture na pobudo svojih članov in zainteresirane javnosti preučilo projekt prenove osrednje ljubljanske tržnice, v sklopu katerega je predvidena tudi novogradnja podzemne garažne hiše pod tržnico na prostem na Vodnikovem trgu. Naročnik projekta in investitor je Mestna občina Ljubljana – MOL. Osveščeni prebivalci, civilnodružbene iniciative in strokovnjaki z različnih področij že vse od leta 2007, ko je bila javnost seznanjena z idejnimi nastavki prenove osrednje tržnice, opozarjajo, da predvideni projekt za ta prostor ni primeren. Kot najbolj sporen del projekta je bila izpostavljena nameravana gradnja podzemne garaže, ki bi zaradi zahtevnih gradbenih del globoko pod zemljo predstavljala za prostor in okoliške objekte invaziven, za "in situ", pod tlakom obstoječe tržnice ohranjeno bogato srednjeveško arheološko dediščino pa uničujoč poseg. Poleg tega gradnja drage garažne hiše sredi mesta v času, ko bi morala biti prva naloga mest razogljičenje, omejevanje osebnega motoriziranega prometa in spodbujanje javnega prometa, po našem mnenju pomeni zaskrbljujoč korak nazaj.
Izvršni odbor DAL se je pred oblikovanjem stališča v februarju na lastno pobudo sestal s predstavniki MOL in projektantom garažne hiše, družbo Elea d.o.o., ki so podrobneje predstavili trenutne projektne rešitve pa tudi predhodne zasnove projekta. Z razvojem projekta se je obseg objekta znatno zmanjšal – povečali so se odmiki, zmanjšala kapaciteta garažne hiše. V okviru predstavitve projekta so predstavniki MOL kot ključna argumenta, s katerima utemeljujejo namero po izgradnji garažne hiše, izpostavili potrebo po zagotovitvi nove infrastrukture za nemoteno delovanje tržnice in potrebo po parkirnih mestih za okoliške prebivalce.
S seznanitvijo javnosti s svojim stališčem je DAL počakal, dokler je trajal postopek presoje vplivov na dediščino HIA. Ker se je ta v nenavadnih okoliščinah prekinil, čuti društvo dolžnost, da javnost seznani s pomisleki o projektu in njegovimi posledicami, če se realizira. V nadaljevanju podajamo stališče DAL do nameravanega posega z vidika ustreznosti umeščanja v prostor, prometne politike mesta, kulturne dediščine, delovanja tržnice, tveganj zaradi gradnje in obratovanja garažne hiše.
NEUSTREZNA IZHODIŠČA PROJEKTA
Menimo, da izgradnja garažne hiše pod Vodnikovim trgom ne bo rešila izzivov tržnice kot tudi ne težav z mirujočim prometom v mestnem središču. Ker je primarni namen odprtih tržnic prodaja sadja, zelenjave in drugih živil lokalnih pridelovalcev, je vso sodobno podporno infrastrukturo mogoče racionalno in funkcionalno umestiti v okviru prenove Mahrove hiše. Dejstvo je, da z izgradnjo podzemne garažne hiše pod tržnico trend vedno večjega pomanjkanja ponudnikov kakovostne lokalno pridelane hrane, ki je sicer skupen izziv vsem ljubljanskim tržnicam, ne bo rešen. Vedno bolj omejen dostop do lokalno pridelane hrane ima svoj izvor v kmetijski politiki in pogojih za kmetovanje.
Reševanje problema mirujočega prometa v mestnem središču z gradnjo nove garažne hiše je neskladno s sodobnimi prometnimi strategijami, argumenti MOL, da so na ta način reševali prometne zagate po svetu že pred desetletji, pa ne zdržijo sodobnejših premislekov in predvidevanj razvoja mobilnosti v mestih. Promovirati in vzpostavljati je treba sodobne rešitve javnega potniškega prometa in drugih trajnostnih oblik mobilnosti. Samo zagotavljanje nekaj dragih parkirnih mest v novi podzemni garaži pod osrednjo tržnico ne bo niti obrnilo trenda izseljevanja stalnih prebivalcev iz stare Ljubljane niti pripomoglo k vračanju stalnih prebivalcev v center mesta. V taki situaciji bodo parkirišča v garažni hiši pod tržnico namenjena predvsem turistom v kratkotrajnih nastanitvah na območju ožjega mestnega središča. Sicer pa je izrazito pomanjkanje parkirnih mest prisotno praktično v vseh ljubljanskih soseskah, a problema MOL ne naslavlja s podobnimi pristopi in tudi ne z enako vnemo.
Tržnica, kjer je dogajanje že desetletja izredno živahno, predstavlja osrednji socialni prostor mesta. Več let trajajoča gradnja, ki bi onemogočila tradicionalno rabo tega prostora, bi grobo posegla v kvaliteto življenja v mestu. Obstoječa dinamika uporabe javnih površin s strani meščanov bi bila motena in se morda ne bi več povrnila.
PROSTORSKA UMEŠČENOST OGROŽA ARHITEKTURNO DEDIŠČINO
Obsežna gradbena dela z globokimi posegi v teren kljub uporabi najnovejših gradbenih tehnologij predstavljajo izredno obremenitev okolja z vibracijami, negativnih učinkov katerih na okoliške kulturne spomenike (semenišče, župnišče, Plečnikove tržnice in stolnica) z razpoložljivimi podatki ni mogoče predvideti. Neodvisna strokovna ocena nevarnosti poškodb teh objektov ni izdelana. Glede na znana dejstva o sestavi tal in gibanju podzemnih voda ima lahko izgradnja 20 m globokega in več 10 m širokega objekta med grajskim gričem in strugo Ljubljanice znaten negativen vpliv na objekte v najbližji okolici. Če izvedba geotehničnih del ne bo optimalna, lahko na sosednjih objektih nastane velika, nepovratna škoda. Tveganjem so izpostavljene tudi Plečnikove tržnice, kulturni spomenik državnega pomena, ki so bile v sklopu "vodne osi mesta", skupaj z nabrežji Ljubljanice in mostovi od Trnovskega pristana do zapornic, leta 2021 uvrščene na seznam svetovne kulturne dediščine UNESCO v okviru nominacije Dela Jožeta Plečnika v Ljubljani - urbano oblikovanje po meri človeka. Na UNESCOV seznam se uvrstijo le spomeniki oziroma prostorske ureditve, ki ustrezajo kriteriju izjemne univerzalne vrednosti (IUV), pomembne za sedanje in prihodnje generacije vsega človeštva. Skladno z operativnimi smernicami za implementacijo Konvencije o svetovni dediščini bi bilo treba v proces odločanja o primernosti projekta prenove tržnice vključiti tudi mednarodno strokovno skupnost (UNESCO) in pripraviti presojo vplivov na dediščino (ang. Heritage Impact Assessment – HIA). S presojo vplivov bi bila izdelana ocena obsega negativnih vplivov in (ne)sprejemljivost predlaganega posega v prostor. Kljub temu da predpisani postopek ni bil izpeljan in dokončna ocena tveganja za UNESCOVO dediščino še ni znana, je ZVKDS OE Ljubljana k projektu prenove osrednje ljubljanske tržnice izdal kulturnovarstveno soglasje, in sicer šele po dveh negativnih izdanih mnenjih. V novembru 2024 pa bila na Ministrstvo za naravne vire in prostor vložena zahteva za izdajo integralnega gradbenega dovoljenja.
Za vsako območje svetovne dediščine je sprejeta Izjava o izjemni univerzalni vrednosti, ki povzema utemeljitev za vpis območja na seznam svetovne dediščine in služi kot izhodišče za globalno priznane in sprejete dediščinske vrednosti tega kraja. Zaradi zagotavljanja ustreznega varovanja ima vsak spomenik ali spomeniško območje natančno določen varovalni pas in protokol zaščite znotraj njega. Kompletno območje, ki ga projekt prenove osrednje ljubljanske tržnice obravnava, je v vplivnem območju svetovne dediščine, del pa tudi v ožjem vplivnem območju spomenika državnega pomena. Za Plečnikovo delo, vpisano na UNESCOV seznam, je značilen na človeka osredotočen human pristop oblikovanja urbanega okolja, Plečnikove intervencije pa so bile v prostor umeščene z izjemnim posluhom za obstoječi mestni, naravni in kulturni kontekst. Projekt prenove ljubljanske tržnice, ki je osredotočen na gradnjo podzemne garaže v območju stare Ljubljane in s tem na prvo mesto postavlja avtomobil, uvoz v garažo pa ima predviden v območju javnega prostora, namenjenega pešcem, ni skladen s Plečnikovo vizijo urejanja mesta.
Če je prepoznana nevarnost, da lahko spomenik oz. spomeniško območje, vpisano na seznam UNESCOVE svetovne dediščine, zaradi načrtovanja in izvajanja preobsežnih posegov v prostor izgubi inherentne značilnosti, ki opredeljujejo IUV, je lahko znamenitost prestavljena na seznam svetovne dediščine v nevarnosti, v skrajnem primeru pa je lahko s seznama svetovne dediščine celo izbrisana.
V časih intenzivnih podnebnih sprememb in prekomernega segrevanja urbanih prostorov je zmanjševanje površin raščenega terena zaradi gradnje podzemnih garaž izjemno problematično. Pozidava celotnih parcel in umikanje mirujočega prometa pod zemljo v Ljubljani postaja praksa, ki ima izrazito negativen učinek na mikroklimatske razmere zaradi učinka vročih točk in dodatnega pregrevanja mesta ter nezmožnosti zadrževanja in ponikanja meteornih voda. Predvidena rešitev nadomešča obstoječa drevesa z novimi, a bodo ta zaradi omejenega rastišča rasla v bistveno slabših pogojih in posledično ne bodo opravljala svoje funkcije.
PROJEKT NI EKONOMIČEN
Predvideni projekt že zaradi tehnično zahtevne gradnje štirih etaž pod zemljo in slabo nosilnih tal predstavlja izrazito visok strošek gradnje, ki nekajkrat presega programsko primerljive objekte. Zaradi ostalih družbenih in okoljskih tveganj, ki jih koncept in zasnova projekta vnašata v prostor, pa visok strošek gradnje ni ne finančno ne ekonomsko upravičen.
OPREDELITEV TVEGANJ
V DAL menimo, da predvidene koristi izvedbe garažne hiše pod mestno tržnico ne pretehtajo škode za javni prostor mesta in potencialnih tveganj, ki so pri projektu prisotna. Prepoznana tveganja so tako ekonomska in družbena kot okoljska in v nasprotju z načeli trajnostnega razvoja. Ključna prepoznana tveganja so:
- visoko tveganje s področja materialne odgovornosti investitorja za nastalo škodo na sosednjih objektih zaradi izvedbe gradnje (Plečnikova tržnica, stolnica ...);
- poškodbe na objektih kulturne dediščine in manj ustrezna prostorska umeščenost garažne hiše, kar predstavlja tveganja za ohranitev izjemne univerzalne vrednosti zaščitene Plečnikove dediščine in lahko privede do izbrisa z UNESCOVEGA seznama svetovne dediščine;
- vplivi na podtalne vode in podzemni ekosistem ter posredni dolgoročni vplivi na starejše stavbe v bližini;
- poseganje v živahen prostor mesta, ki bi za več let spremenil ali celo prekinil njegovo delovanje. Raziskave, ki bi analizirale in dokazale, da je podzemna garaža pravi odgovor na pereče izzive v mestu, niso bile izvedene. Odprti javni prostori mesta, privlačni za velik krog prebivalcev, postajajo redkost in jih moramo kot take varovati kot vrednoto ter vanje posegati skrajno zadržano;
- več infrastrukture, namenjene motornemu prometu, kar glede na prakso in raziskave ne blaži njegovih negativnih učinkov na prostor, ampak – nasprotno – še poveča frekvenco in gostoto prometa. Obiskanost tržnice, ki je v največji meri namenjena meščanom/lokalnemu prebivalstvu, s frekvenco te vrste prometa ni zares povezana.
V DAL na podlagi navedenega menimo, da za nameravano gradnjo garažne hiše ni utemeljenih potreb ter da je poseg prostorsko in okoljsko izrazito tvegan ter finančno preobsežen. Izhodiščna izziva – revitalizacijo tržnice in parkirna mesta za stanovalce ožjega mestnega središča – je mogoče zagotoviti z alternativnimi rešitvami.
V Društvu arhitektov Ljubljana ocenjujemo, da je osrednja mestna tržnica eden pomembnejših socialnih prostorov mesta. Hkrati prepoznavamo potrebo po dostopu do lokalno pridelane hrane kot ključno pri zagotavljanju kakovosti bivanja in trajnostnega razvoja mesta. Zato Mestni občini Ljubljana predlagamo, da se preuči možnost izvedbe prenove osrednje ljubljanske tržnice brez gradnje podzemne garažne hiše pod Vodnikovim trgom in brez uvozne klančine v klet. Dostop do servisnih prostorov v kletnih etažah novega prizidka k Mahrovi hiši se lahko uredi s tovornimi dvigali, preostala sredstva pa se namenijo celovitim prenovam vseh ljubljanskih tržnic, ki so v nezavidljivem stanju.
Društvo arhitektov Ljubljane
Poslano:
Mestna občina Ljubljana
Ministrstvo za kulturo
Ministrstvo za naravne vire in prostor
Unesco Slovenija
ICOMOS
Spoštovani!
V okviru razstave Vizije so 19 vas vabimo na okroglo mizo Poslovne stavbe in mesto: Prihodnost TR2.
Okrogla miza bo potekala 3. 12., ob 17. uri v Galeriji Kresija, na Stritarjevi ulici 6 v Ljubljani.
Udeleženci:
Katarina Konda, vodja oddelka za urejanje prostora MOL
Mitja Križaj, glavni direktor DSU
Dr. Tina Potočnik, ZVKDS
in soavtorji razstave
Vljudno vabljeni!
Vabljeni na gostujoče predavanje Michaela Younga, z naslovom Hyper Homogeneity; or Attention within the Background, v soorganizaciji z Landezine.
Predavanje bo v četrtek, 28. 11. ob 18.30. uri, v Plečnikovi predavalnici na Fakulteti za arhitekture.
Vijudno vabljeni na odprtje razstave Vizije so 19, ki bo v torek, 19. 11. 2024, ob 18. uri v Galeriji Kresija na Stritarjevi ulici 6 v Ljubljani.
Vizije so je vsakoletna problemska razstava Društva arhitektov Ljubljane, ki identificira spregledane vidike razvoja mesta in predlaga možne rešitve ali pa le nakaže na pretekla in alternativna razmišljanja o obravnavani temi razstave.
Poslovne stavbe so sestavni gradnik sodobnega mesta in igrajo ključno vlogo v navadah, delovanju ter življenju njegovih prebivalcev. Gre za prostore dela in ustvarjanja, ki so obenem tudi stičišča uporabnikov različnih generacij, navad in interesov. V poslovnih prostorih lahko preživijo tudi tretjino svojega časa in so zato pomembni soustvarjalci javnega življenja v mestu.
V stolpnici na Trgu republike 2 se trenutno nahaja sedež Nove ljubljanske banke, ki pa se že nekaj časa pripravlja na selitev na alternativno lokacijo. Trg republike s pripadajočima stolpnicama in javnim, z mestom povezanim parterjem, je bil v osnovi zasnovan kot osrednji državni kompleks, ki bi na enem mestu združil ključne organe države. Potencialna selitev banke je edinstvena priložnost za državo, da v središču mesta, v bližini vladnih organov in drugih ključnih državnih institucij zagotovi prostor za del ministrstev, ki se trenutno nahajajo v najemnih prostorih, razseljenih po Ljubljani.
Razstavo bo pospremila okrogla miza na temo: Prihodnost TR2 v Galeriji Kresija 3. decembra 2024 ob 17. uri.
Vodstvo po razstavi: po dogovoru
Vljudno vabljeni na predavanje arhitekta Johna Todda iz arhitekturnega biroja WOJR, ki bo v četrtek, 14. 11. 2024 ob 18. uri v Plečnikovi predavalnici na Fakulteti za arhitekturo v Ljubljani.
Predavanje spada v sklop ameriških predavanj: "New American Architecture: A Look Ahead."
Vljudno vabljeni na predavanje in razstavo indijskega umetnika Samita Dasa za naslovom Arhitektura tišine in črpanje iz neverbalnega uma.
Predavanje bo v torek , 5. novembra 2024 ob 18. uri na Fakulteti za arhitekturo v Ljubljani.
Ob predavanju vabljeni tudi na razstavo umetnikovih del v razstavnem prostoru pred knjižnico FA.
Arhitektura tišine in črpanje iz neverbalnega uma
Glavna tema predavanja in razstave je revolucionarni pristop Rabindranatha Tagoreja k arhitekturi, ki mu omogoči poglabljanje v bistvo prostora onkraj njegove fizične podobe. Prikazal bom Tagorejevo vizijo stavbe, ki prek proučevanja celovitosti in notranje povezanosti grajenega okolja najde harmonijo z okolico, poraja močna občutja in spodbudi globoko kontemplacijo.
Raziskovanje Tagorejevih idej mi je omogočilo, da sem se se prek preučevanja arhivskega gradiva potopil v bogato kulturno razsežnost Bengalije in njenih nacionalnih umetniških gibanj . S svojimi umetniškimi deli prek eksperimentiranja z različnimi vizualnimi jeziki in okolju prijazno tehnologijo raziskujem nove perspektive vizualne umetnosti, s kateri želim odpreti nove duhovne perspektive in gledalcem spodbuditi občutek povezanosti z naravnim okoljem. Prizadevam si ustvariti močnejšo vez med gledalcem in prizoriščem ter odpreti vrata življenjskim spremembam, namenskim in ustvarjalnim srečanjem. Ustvarjam prostor za trajen dialog med jazom in sebstvom, ki gre onkraj dvodimenzionalnih površin.
Samit Das
Samit Das, rojen leta 1970 v Jamshedpuru, je študiral likovno umetnost na Santiniketan Kala Bhavan [ MFA in BFA 1989–1996] in knjižno umetnost na Camberwell College of Arts v Londonu kot štipendist Charlesa Wallacea. Specializiral se je za slikarstvo, pozneje pa za interaktivna umetniška dela in umetniške knjige. Zanima ga tkanje zgodovine in arhivov ter spreminjanje jezika materialne kulture kot novega vizualnega besednjaka. Njegova pomembna raziskava o arhitekturi Santiniketana je bila objavljena pod naslovom Architecture of Santiniketan: Tagore's Concepts of Space with Niyogi Books, Delhi. Leta 2013 je Samit je prejel štipendijo Pernod Ricard vile Vassilief v Parizu za delo na projektu Modernism in Indian Art in Resonance of Paris 2017, čemur je sledila samostojna razstava. Njegovo raziskovalno rezidenco in študijsko potovanje v arhivu Herzog in De Meuron Archives v St. Gallenu v Švici leta 2016 je podprla organizacija Pro-Helvetia. Njegovo dolgoletno ustvarjanje in eksšerimentiranje s kolaži je bilo objavljeno v knjig Vitamin C+: Etgar, Yuval. 2023. Vitamin C+: Collage in Contemporary Art. London: Phaidon Press Limited. Njegova dela so razstavljena v Indiji in tujini. Samit je objavlja raziskovalne eseje v različnih revijah in knjigah, med drugim pri lansko leto pri založbi Paul Grave Macmillan. Trenutno pripravlja knjigo Political Cartoons from Bengal 1900-1980 (Politične karikature iz Bengalije 1900-1980. Samit živi in dela v New Delhiju.
Spletne strani
Vizije so! je vsakoletna problemska razstava Društva arhitektov Ljubljane, ki identicira spregledane vidike razvoja mesta in predlaga možne rešitve ali pa le nakaže na pretekla in alternativna razmišljanja o obravnavani temi razstave.
Poslovne stavbe so prostori dela različnih prolov posameznikov in kolektivov na relativno majhnem
prostoru, so mesto v malem, hkrati pa lahko s svojim vpenjanjem v ulični parter pomembno vplivajo na aktivnosti v mestu. Raziskava in razstava se osredotočata na poslovne prostore države v Ljubljani, ki se danes
nahajajo v številnih neustreznih, najemniških prostorih po mestu. Kot predlog modela prihodnjega delovanja, bo na razstavi predstavljena vizija umestitve dela državne uprave v stolpnico na Trgu republike 2, ki bo ob izselitvi Nove Ljubljanske banke kmalu iskala novega lastnika.
Vljudno vabljeni na ogled razstave!
Uvodna razstava: od 24. oktobra do 4. novembra 2024 na Kongresnem trgu v Ljubljani.
Osrednja razstava bo na ogled od 19. novembra do 4. decembra 2024 v Galeriji Kresija.
Spoštovani člani DAL, spoštovani kolegi in študenti arhitekture!
Vabimo vas, da sodelujete na dvanajsti bienalni razstavi Društva arhitektov Ljubljana (DAL) Arhitektura inventura,
ki bo trajala od 21. februarja do 17. marca 2025.
Na spletnih straneh DAL je objavljena PRVA OKROŽNICA v zvezi z razstavo.
Na povezavi pa so tudi NAVODILA ZA PRIPRAVO GRADIVA ZA KATALOG
Rok za prijavo in oddajo gradva za katalog je 20. oktober 2024.
Vabimo vas na predavanje
Stojan Skalicky, Simona Vidmar Čelik: Temelji sodobne arhitekture v Mariboru
v torek, 14. 10. 2024, ob 18. uri v Plečnikovi predavalnici.
Saša Dev je pomagal postaviti temelje moderni arhitekturi v mestu Maribor in je ključno prispeval k razvoju sodobne arhitekture, saj ni samo sledil trendom, ampak jih je prehitel za 30 let. Njegova dela ohranjajo vrednost skozi čas in niso bila aktualna le v času nastanka. S svojim pedagoškim delom, tako v lastnem biroju pred drugo svetovno vojno, kot kasneje 20-letni direktor Projekta Maribor, je pomagal postaviti temelje arhitekturni šoli v mestu. Kot študent Jožeta Plečnika je predstavljal “slovensko arhitekturo,” ki išče lastni izraz ter črpa iz mediteranske arhitekture od antike do renesanse ter osrednje-evropske arhitekture. Njegova dela so ikonična za mesto Maribor.
Poleg tega je bil Saša Dev tudi glasbenik in velik ljubitelj umetnosti, umetnik in intelektualec. Zato lahko postavimo tezo, da je Saša Dev ena najbolj spregledanih osebnosti Maribora in Slovenije v 20. stoletju, saj ni prejel ne stanovske nagrade ne nagrade mesta Maribor, medtem ko je v strokovni literaturi omenjen le površno.
Pismo spomina Janezu v slovo
SPOŠTOVANI
Zbrali smo se k slovesu od našega dolgoletnega prijatelja, kolega, sodelavca.
Druženje večine nas z njim izhaja še iz študentskih dni, s strani nekaterih pa že iz gimnazijskih časov, pa še prej, saj so bili sosedje v isti mestni četrti, ko so se igrali še na ulici.
Glavnina naše dolgoletne družbe, kjer je bil Janez eden osrednjih članov, se je sestavila v času študija na ljubljanski fakulteti za arhitekturo (takrat FAGG – še skupaj z gradbeništvom in geodezijo). Janez je študiral hitro in uspešno, ter kmalu diplomiral in se usmeril na uspešno poklicno pot.
V času študija je bila druščina zbrana skupaj okoli »jedra« nekaj sošolk in sošolcev s Poljanske gimnazije, potem sošolk in sošolcev s Šubičeve gimnazije, pa sošolcev z gradbene tehnične šole, in še koga. Večina je tudi intenzivno smučala, nekateri združeni v tedanjem študentskem smučarskem klubu Akademik, v okviru katerega se je družba širila še naprej.
Tako razširjeni skupini so se postopoma pridruževali bodoči življenjski sopotniki, pa prijatelji in znanci z raznih strani.
Nadaljevali smo z našimi srečevanji skupaj z družinami, tako, da so se tudi naši otroci pogosto srečevali in skupaj igrali.
Janez je bil vse od začetka dostikrat iniciator zabav na teh srečanjih in tudi gostitelj, v krogu svoje družine, skupaj z Marjano na domu na Poljanah v Ljubljani. Tudi desetletja kasneje je na barki in doma, s Tatjano, vse bogato gostil s svojimi morskimi trofejami. Zgodilo se je, da je iz Dalmacije dal pripeljati z avionom z lastnimi rokami ulovljenega velikega gofa, oziroma morsko spako, nato pa povabil celotno družbo k sebi domov.
Po družinskem izročilu je Janez izviral iz Novega mesta, kar je tudi označevalo določeno obdobje našega druženja, ko se je vključil še Novomeščan Jože, in drugi iz Novega mesta, ter omogočilo veliko prigod na reki Krki, v Novem mestu in v Žužemberku. Z nerazdružljivim prijateljem, sošolcem, študijskem kolegom in nekaj časa sodelavcem Hawkom sta bila stalna partnerja na Jam session dogodkih v Žužemberku pri Hawku, na Starem vrhu na vsakoletnih silvestrovanjih, in drugod, kjer je bil Janez vključen kot odličen violinist, Hawk na bobnih, ostali pa s saksofonom, na kitari, s klarinetom – kar vse je močno povezalo prijatelje in družine.
Tako kot naši pohodi na Blegoš po silvestrovanjih na Starem vrhu, so bila za Janeza enako obvezna jesenska druženja na martinovanjih, vključno s pohodi na vrh sv. Jošta nad Kranjem, kamor se je vrsto let še lahko povzpel, zadnje leto pa smo se skupaj usedli v gostišču spodaj. Gorenjska martinovanja so sledila prej dolga leta običajnim na Dolenjskem, pri Žužemberku.
Ker je bil Janez poslovno in strokovno zelo uspešen v celotni svoji delovni dobi, je v vrste svojih sodelavcev velikokrat vključeval prijatelje in študijske tovariše, kar je še dodatno potrdilo njegovo družabno vlogo in tovarištvo ter kolegialnost.
Delo ga je seveda tudi izčrpavalo, saj je bilo zahtevno razumsko in fizično. Posledično je v starejših letih resno zbolel, kot je omenjal sam, je zaradi zdravljenja dobil stranske učinke, kar je bilo usodno za njegova pljuča.
Že bolan se je lansko pomlad podal na pot na jug bivše skupne države, v Budvo in Dubrovnik, na ogled svojih arhitekturnih realizacij, velikih turističnih kompleksov. Spremljali sva ga dve kolegici, in bili presenečeni, Janez pa močno ganjen, nad sprejemom, ki ga je doživel s strani sedanjih lastnikov in upravljavcev kompleksov, ki še vsi uspešno delujejo. Sprejem je bil res čudovit, Janeza so »povzdigovali v nebesa«. Tudi Janez se je na tej poti kar razživel in celo malo okrepil, tako, da smo vsi upali, da bo še zdržal z nami čim dalj časa.
Po poti je pripovedoval, kako z užitkom je lovil kot podvodni ribič, vsekakor tudi avanturistično in z sebi lastno metodo, in seveda neobičajno uspešno.
Z barko je prekrižaril ves Jadran, ob tem pa se redno srečeval z našo družbo, saj se je večina prijateljev – tudi smučarskih navdušencev in na sploh športnikov - navduševala obenem nad pomorskimi radostmi in aktivnostmi.
Omenjal je tudi svoje delovne projektantske uspehe v poznejših letih v tujini, predvsem v deželah Sovjetske zveze, kjer je uresničeval ogromne projekte.
Sanjali smo celo o tem, da se kdaj skupaj odpravimo na oglede tudi teh njegovih del.
Po vrnitvi v Ljubljano smo se še nekajkrat lahko odpravili na sprehode po poti na Rožnik skupaj z njim, imel je močno voljo in vložil je dosti truda v to pot v hrib, vendar je vedno težje dihal, potreboval je postanke, vedno pogosteje. Na koncu je popolnoma opešal in obležal.
Še celo v takem položaju se je trdno boril sam s seboj in s svojo boleznijo, prenašal vse tegobe, na koncu pa omagal in izdihnil v spanju.
Tudi naša družba je vedno starejša, bolezni nas slabijo in premagujejo enega za drugim, pa nas vedno manj še zmore sprehode na Rožnik ali še kam.
Dragi Janez, vedno se te bomo spominjali z mislimi na skupna doživetja, ki si jih plemenito in širokogrudno poživljal s svojo aktivnostjo.
V Ljubljani, 4. 10. 2024
Martina Lipnik
Najavljamo serijo predavanj in delavnic na Fakulteti za arhitekturo UL pod naslovom
New American Architecture: A Look Ahead, z gostujočimi predavatelji iz ZDA.
Prvo v sklopu predavanj bo v četrtek, 17. 10. 2024, ob 18. uri v Plečnikovi predavalnici
Donna Cohen and Judith Birdsong: The Once and Future Donald Judd
WOJR | 14. 11. 24 PREDAVANJE | 8. 11. – 15. 11. 24 DELAVNICA
MOS | 18. 03. 25 PREDAVANJE | 08. 03. – 22. 03. 25 DELAVNICA
DAVIDSON RAFAILIDIS | 13. 03. 25 PREDAVANJE
SALAZAR SEQUERO MEDINA | 20. 03. 25 PREDAVANJE
RICK JOY | APRIL 2025 PREDAVANJE
Vljudno vabljeni na odprtje razstave 11 x ena prenova kot prva izbira, ki bo v ponedeljek, 14. oktobra 2024, ob 19. uri v Galeriji DESSA.
Renovacija, adaptacija, dozidava, prizidek, prezidava, obnova, rekonstrukcija, prizidava ... – vse to so izrazi, ki se uporabljajo v zvezi s prenovo. To mnoštvo različnih besed z njihovimi specifičnimi pomeni govori o številnosti možnosti, ki jih odpira prenavljanje. Prenova ni nekaj enoznačnega, vsaka je unikatna in zahteva sorazmerno več angažmaja arhitektov in naročnikov. Čeprav se v zadnjem času arhitekti in naročniki vse bolj odločajo za prenove, bi se morali zanje odločati še pogosteje. Spodbujanje prenavljanja bi moralo biti tudi del državne stanovanjske politike, saj gre za vzdržnejši način reševanja stanovanjskega vprašanja z izrabo obstoječega stavbnega fonda. Študija 11 primerov izvedenih projektov izpostavi dobre prakse, ki so že uveljavljene pri prenavljanju enostanovanjskih stavb.
V izbor letošnje DESSA razstave 11 x ena smo uvrstili enajst enostanovanjskih hiš, prenovljenih v letih 2014–2024. Prenovo stavb pokažejo kot privlačen in smiseln način reševanja stanovanjskega problema. Vsak od predstavljenih arhitekturnih primerov vsebuje elemente, ideje ali prostore, ki so avtorjem še posebej pri srcu. Najrelevantnejši pa so odzivi uporabnikov, ki govorijo o tem, kako stare hiše živijo svoje drugo ali tretje življenje.
Naj prenova postane prva izbira!
Razstava bo na ogled do 12. 12. 2024
Med ponedeljkom, 7. 10. in sredo, 9. 10. sta na obisku avstralska arhitekt, prof. Gerard Reinmutih in filozof Andrew Benjamin, ki bosta izvedla vsak po eno predavanje – eno na UL FA in drugo na UL BF (Oddelek za krajinsko arhitekturo). V torek bosta imela tudi teoretični seminar za študente višjih letnikov in tudi za arhitekte, ki so že delujoči v praksi.
Teritorializacija in biopolitika
Andrew Benjamin in Gerard Reinmuth
oktobrsko gostovanje v Ljubljani
SEMINARJA * PREDAVANJE
7. in 8. oktober 2024
Fakulteta za arhitekturo * Oddelek za krajinsko arhitekturo Biotehniške fakultete, Univerze v Ljubljani
Avstralski filozof in profesor Andrew Benjamin, ki pomembno sooblikuje arhitekturno teorijo s svojimi koncepti in premisleki aktualnega dogajanja arhitekturne prakse, bo s kolegom arhitektom Gerardom Reinmuthom gostoval oktobra v Ljubljani.
Vljudno vabljeni na seminarja in predavanje, ki bodo potekali v angleškem jeziku. Vstop je prost.
O vrtu in njegovi meji
Seminar Andrew Benjamina
UL, Biotehniška fakulteta, Oddelek za krajinsko arhitekturo, predavalnica v 2. nadstropju
7. 10. 2024, med 12. in 14. uro
Filozof in profesor Andrew Benjamin bo vodil seminar o vrtu in premisleku njegovih mej. Gre za teme, o katerih je pisal tudi v eseju Kompleksna instrumentalnost vrta, objavljenega v zborniku Vrtu in prispodoba. Seminar bo potekal v obliki odprte razprave o spremembi logike delovanja vrta.
Arhitektura v treh konceptih: instrument, tretji prostor, teritorij
Predavanje Gerarda Reinmutha
UL, Fakulteta za arhitekturo, Plečnikova predavalnica
7. 10. 2024, ob 18. uri
Ustanovni direktor arhitekturnega biroja TERROIR, profesor in arhitekt Gerard Reinmuth, bo predstavil pregled 25 let svojega dela, organiziranega okrog treh konceptov – instrumenta, tretjega prostora in ponovno teritorializacije. Gerard bo pojasnil, kako je te koncepte docela razumel šele s sodelovanjem z Andrewom Benjaminom.
Biopolitika in ponovna teritorializacija
Seminar Andrew Benjamina
UL, Fakulteta za arhitekturo, Fabianijeva predavalnica
8. 10. 2024, med 17. in 19. uro
Na podlagi predavanja, ki ga je imel Gerard Reinmuth, se bo ta seminar osredotočil na dve področji: biopolitiko in ponovno teritorializacijo. Seminar bo potekal v obliki odprte razprave o teh konceptih, ki so predstavljeni v številnih besedilih Andrewa Benjamina. Nekatera besedila so na voljo tudi tukaj.
Andrew Benjamin je trenutno častni akademski sodelavec na Fakulteti za komunikacijske in kulturne študije Univerze v Melbournu. Zasedal je položaje na več univerzah v Združenem kraljestvu in Avstraliji. Svojo kariero je začel na Univerzi v Warwicku, kjer je napredoval do položaja profesorja filozofije. Do leta 2022 je vsako leto en semester poučeval na Univerzi Kingston v Londonu, kjer je sodeloval s Centrom za raziskave moderne evropske filozofije. Ima diplome z Avstralske nacionalne univerze, Univerze Paris 7 in Univerze v Warwicku. Čeprav je med svojo kariero pretežno deloval na področju filozofije, je obsežno objavljal o arhitekturi in poučeval na številnih šolah, vključno z Architectural Association v Londonu, Graduate School of Architecture, Planning and Preservation na Univerzi Columbia, Univerzi v Sydneyju in Univerzi za tehnologijo v Sydneyju.
Gerard Reinmuth je leta 1999 ustanovil podjetje TERROIR. Praksa se je hitro uveljavila kot pomemben akter v avstralski arhitekturni kulturi preko publiciranja, razstav in zgrajenih stavb. Ko so se začetni pogovori, ki so oblikovali prakso – osredotočeni na preučitev koncepta kraja v kontekstu sodobnih kulturnih in okoljskih vprašanj – postali bolj nujni, je delo, opravljeno v tem času, pridobilo na teži. Gerardovo raziskovanje in poučevanje (kot profesor prakse na UTS) je usmerjeno v vlogo arhitekta v teh kontekstih. Preplet teh dveh področij dela je osnova projekta Towards a Relational Architecture, njegovega raziskovalnega projekta z Andrewom Benjaminom, kjer preučevanje razumevanja discipline vodi k bolj ustrezni predstavi o poklicu v trenutnem zgodovinskem trenutku.
Vabljeni na predavanje arhitekta Gustava Düsinga, ki bo v četrtek, 3. 10., ob 18. uri v Plečnikovi predavalnici.
Arhitekt je letošnji prejemnik nagrade EUmies awards.
Občina Šentjernej vas v sodelovanju s Fakulteto za arhitekturo Univerze v Ljubljani, z organizacijsko podporo Plečnikove hiše (MGML) vabi na okroglo mizo in strokovni dialog o celostni prenovi in nadaljnji usodi Lebdeče strehe Arhitekta Jugovca.
Okrogla miza bo potekala v Plečnikovi hiši na Karunovi ulici 4–6 v Ljubljani, v sredo, 9. oktobra, med 17. in 19. uro.
Število udeleženih na dogodku je omejeno; svoje mesto si rezervirajte na prijava@mgml.si.
PROGRAM
program 9. oktober 2024 / okrogla miza in strokovni dialog
17:00 uvodni nagovor in pozdrav
Jože Simončič, župan občine Šentjernej
izr. prof. Mojca Gregorski, u. d. i. a., FA UL, strok. sod. občine Šentjernej
prof. Miha Dešman, u. d. i. a., dekan Fakultete za arhitekturo, UL
Matevž Čelik Vidmar, u. d. i. a., državni sekretar, Ministrstvo za kulturo
dr. Martina Malešič, kustosinja za arhitekturo, MAO
Jernej Prijon, u. d. i. a., predsednik ZAPS 1
17:20 oris za pogled naprej
dr. Tomaž Nabergoj, univ. dipl. arheol., univ. dipl. zgod., NMS: Arheološke raziskave Gutenwerda
prof. Maruša Zorec, u. d. i. a., Fakulteta za arhitekturo, UL: Streha in horizont
prof. dr. Aleš Vodopivec, u. d. i. a.: Poetika arhitekture
18:00 moderirana okrogla miza z vabljenimi gosti
Jože Simončič, župan občine Šentjernej
prof. Maruša Zorec, u. d. i. a., Fakulteta za arhitekturo, UL
mag. Dušan Štepec, vodja OE Novo mesto, ZVKDS
Tatjana Adamič, univ. dipl. um. zgod., ZVKDS, OE Ljubljana
Matevž Granda, u. d. i. a., revija Outsider
18:40 okrogla miza - prijavljeni prispevki
19:00 odzivi iz publike in razprava
20:00 zaključek dogodka, pogostitev
moderiranje okrogle mize: asist. Andraž Keršič, m. i. a.
simultana sinteza / povzetki: asist. Matevž Zalar, u. d. i. a.
Vse zainteresirane vabimo, da se debati priključite kot samostojni govorci. Najdlje tri minute trajajoče prispevke lahko zainteresirani prijavite do 1. 10. 2024 na e-naslov andraz.kersic@fa.uni-lj.si ali matevz.zalar@fa.uni-lj.si.
Letošnja edicijo AA nanotourism Visiting School se ta teden zaključuje in v sklopu programa vas lepo vabimo na javno predavanje letošnjega gostujočega mentorja:
AMIN TAHA - GROUPWORK UK
ki bo v četrtek, 19. 9. ob 18. uri v Plečnikovi predavalnici na Fakulteti za Arhitekturo.
Amin Taha bo predstavil svoja stališča v arhitekturi in nekaj del kolektiva Groupwork UK.
Nagrada Piranesi se podeljuje najboljšim arhitekturnim realizacijam, zgrajenim v zadnjih dveh letih v Centralni Evropi. Projekte konec oktobra izbira nacionalni selektor. Vsaka od 11 vabljenih držav – Avstrija, Bosna in Hercegovina, Hrvaška, Češka, Črna Gora, Grčija, Madžarska, Italija, Slovaška, Slovenija in Srbija – predstavi po pet arhitekturnih projektov svoje države.
Namen razpisa je izbor realiziranih arhitekturnih del, ki se bodo na mednarodni arhitekturni razstavi Piranesi, organizirani v sklopu Piranskih dnevov arhitekture, potegovali za nagrado Piranesi 2024.
Na slovenski razpis so lahko predlagane arhitekturne stvaritve slovenskih arhitektov v Sloveniji ali tujini, ki so bile dokončane v letih 2022, 2023 in/ali 2024 v Sloveniji ali v tujini.
Predstavitev svojega projekta pošljite po pošti oz. dostavite v galerijo DESSA v printani verziji, max. format je A3, max. 5 listov (lahko manj!), ter pošljite preko WeTransferja na piranesi@pida.si v pdf formtu.
Rok za oddajo predlogov je 18. 10. 2024.
Printane verzije pošljite ali dostavite na naslov:
Galerija DESSA, Židovska steza 4, SI-1000 Ljubljana
POZOR!! Oddaja map v galeriji DESSA je od torka do petka, v ponedeljek je galerija DESSA zaprta.
Izmed prispelih predlogov bo slovenska selektorica arhitektka Jana Kocbek do 25. 10. 2024 oblikovala selekcijo petih projektov, ki se bodo 22. 11. potegovali za nagrado ali priznanje Piranesi in bodo od 23. novembra zvečer do 30. decembra 2024 razstavljeni na mednarodni arhitekturni razstavi za nagrado Piranesi v razstavišču Monfort v Portorožu.
Selektor ima pravico podati tudi svoje predloge.
Izbrani/nominirani arhitekti bodo o izboru obveščeni 28. 10. 2024. Takrat jim bo organizator PDA posredoval tudi
Društvo arhitektov Ljubljana podpira transparentno urejanje prostora, široko javno razpravo in vključevanje zainteresirane strokovne in splošne javnosti v odločanje o prostorskih vprašanjih.
Zato pošiljamo vabilo k podpisu podpore za razpis referenduma s katerim bi imeli možnost preprečiti uveljavitev Odloka o spremembah Odloka o Krajinskem parku Tivoli, Rožnik in Šišenski hrib. Sprememba Odloka namreč določa pet območij znotraj našega krajinskega parka, na katerih ob organizaciji dogodkov Zavod RS za varstvo narave ne bi imel več pristojnosti. O morebitnih negativnih vplivih na naravo bi po novem presojala kar občinska služba za varstvo okolja. Hkrati je v Odloku ukinjen tudi pogoj, da morajo biti dogodki javni.
Več o problematiki in kako oddati svoj glas za razpis referenduma najdete na spodnjih povezavah.
Društvo arhitektov Ljubljana
Drage meščanke in dragi meščani Ljubljane,
4. septembra smo začeli zbirati podpise za razpis referenduma, s katerim želimo preprečiti uveljavitev škodljivih sprememb Odloka o Krajinskem parku Tivoli, Rožnik in Šišenski hrib, ki jih je ljubljanski Mestni svet na pobudo župana sprejel po hitrem postopku, brez strokovne presoje in javne razprave, izključno z namenom, da bi omogočil velik komercialni dogodek v Tivoliju. S spremembo odloka je namreč iz odločanja o primernosti posegov in dogodkov v varovanem krajinskem parku izločil nacionalno strokovno inštitucijo - Zavod Republike Slovenije za varstvo narave, ki že vse od uveljavitve Odloka o krajinskem parku leta 2015 zgledno bdi nad njegovim sonaravnim upravljanjem.
Verjamemo, da smo si enotni v prepričanju, da je takšno samovoljno ravnanje mestnih oblasti nesprejemljivo in nedopustno. Izkoristimo svojo pravico in na referendumu zavrnimo nenadzorovano komercializacijo priljubljene naravne oaze v neposredni bližini mestnega središča.
Za razpis referenduma moramo zbrati več kot 11.000 podpisov. Veliko. Župan nam je za zbiranje podpisov odmeril 5 tednov časa.
Tisti, ki imate možnost oddaje elektronskega podpisa na portalu eUprava, to lahko storite do 6. oktobra do polnoči, tisti pa, ki boste podpis oddali na eni od Upravnih enot - na Linhartovi ali Tobačni ulici, lahko to storite do 4. oktobra do 13h.
Več o razlogih za referendum in navodila za oddajo podpisa lahko preberete na spletni strani zakrajinskipark.si. Razloge bomo predstavili tudi na tiskovni konferenci v torek, 3. septembra, ob 11. uri pred Upravno enoto Linhartova. Lepo vabljeni, da nas podprete s svojo prisotnostjo in hkrati izkoristite priložnost za oddajo podpisa. Obrazce bomo imeli s seboj, tako na dan tiskovne konference kot vse dni do izteka roka za zbiranje podpisov. Dostopni so tudi tukaj.
Bodimo aktivni državljani in pošljimo jasno sporočilo politiki.
Se srečamo na enem od podpisnih mest v naslednjih dneh.
Prosimo vas tudi, da to sporočilo razširite med svoje znance in prijatelje.
Pobudnika referenduma,
Sašo Đorđević in Arne Vehovar
ter vseh 170 podpisnic in podpisnikov pobude za ljudski mestni referendum za ohranitev krajinskega parka pred komercializacijo in proti samovoljnemu upravljanju z našim skupnim mestnim parkom.
Petek, 6. september, 15.–19. ure
Muzej za arhitekturo in oblikovanje, Rusjanov trg 7, Ljubljana
AA Nanotourism Visiting School
Vabimo vas na simpozij, ki ga organiziramo kot uvodni javni dogodek desete gostujoče šole Nanoturizem londonske ustanove Architectural Association School of Architecture.Simpozij se bo skozi sodobno raziskovanje in razumevanje del arhitekta Jožeta Plečnika osredotočil na njihovo aktualnost in relevantnost.
Govorniki:
Petra Čeferin, Aljoša Dekleva, Nika Grabar, Marjan Hočevar, Tomaž Štoka, Maja Vardjan, Aleš Vodopivec, Boštjan Vuga
(moderator razprave: Vid Žnidaršič)
Format simpozija:
kratke individualne predstavitve/predavanja, ki jim sledi razprava
Mednarodna gostujoča šola Nanoturizem, organizirana v sodelovanju z Muzejem za arhitekturo in oblikovanje (MAO) in Fakulteto za arhitekturo, bo potekala v Ljubljani med 6. in 20. septembrom 2024. Simpozij bo pomenil izhodiščno točko za dvajset študentov z vsega sveta, ki se bodo vključili v proces research-design-make, ter bo hkrati odprt za javnost. Ponudil bo nova spoznanja o pomenu del Jožeta Plečnika za današnji čas ter vzpostavil okvir za razpravo in razširitev diskurza o Plečnikovem delu in njegovem vplivu na prebivalce in obiskovalce Ljubljane.
Nedavno je bila serija Plečnikovih del uvrščena na Unescov seznam kulturne dediščine, in četudi gre pri njih za »primer urbanega oblikovanja po meri človeka« (Unesco), se ob tem dosežku porajajo vprašanja, povezana s sodobnimi izzivi, s katerimi se sooča glavno mesto Slovenije – glede urbanističnega oblikovanja, uporabe javnih prostorov, Plečnikovih posegov v Ljubljani, načina, kako govorimo o njegovih delih in jih razstavljamo, ter načina, kako je njegovo delo vplivalo na sodobno arhitekturo in arhitekturno produkcijo v Sloveniji.
Obsežno raziskovalno delo o Plečniku in njegovi arhitekturi je opravila ter v različnih oblikah predstavila generacija raziskovalcev in arhitektov. Boris Podrecca, Peter Krečič, Damjan Prelovšek, Andrej Hrausky in drugi so vzpostavili trdne temelje in pomembno prispevali k razumevanju mojstrovega dela. Ob nedavni 150. obletnici Plečnikovega rojstva so se kot odziv na trenutno stanje in sodobni čas vzpostavili novi pogledi ter stališča. V skladu s tem bo simpozij Plečnik, mesto in nanoturizem prepoznal preteklo delo, hkrati pa spodbudil različne sveže perspektive v zvezi s Plečnikom, njegovimi deli, njihovimi posledicami za današnji čas ter potenciali, ki jih odpirajo za nadaljnje razumevanje Ljubljane. Cilj simpozija bo izluščiti nove izzive učinkov Plečnikove zapuščine, ki segajo onkraj tradicionalnega diskurza in niso pogojeni z uveljavljenimi ali univerzalno sprejetimi pogledi.
Govorci bodo ponudili razmislek o sodobni relevantnosti Plečnikovega dela in refleksijo o odnosu svojega lastnega raziskovalnega dela ali prakse s Plečnikovim izročilom in zapuščino.
Kaj je še vedno pomembno in kaj je ostalo v preteklosti?
Ali lahko drugačno razumevanje Plečnikovega dela ustvari nove relevantne prakse?
In navsezadnje, kaj se lahko od mojstra naučimo danes?
O NANOTURIZMU
AA Nanotourism Visiting School je arhitekturni izobraževalni program, ki se osredotoča na nanoturizem – ustvarjalno kritiko trenutnih okoljskih, družbenih in gospodarskih problematik konvencionalnega turizma. S kritičnim razmišljanjem in tesnim sodelovanjem z lokalnimi deležniki se osredotoča na raziskovanje, razvoj in izvedbo prostorskih intervencij, ki odkrivajo in izpostavljajo običajno nevidne vsebine specifično izbranih prostorov ter jih obravnavajo prek razumevanja kraja, uporabnikov in lokalno razpoložljivih materialov.
AA Nanotourism Visiting School je pričel delovati leta 2014 v sodelovanju 24. bienala oblikovanja (BIO 50: 3, 2, 1 … Test) in londonske šole za arhitekturo Architectural Association. V zadnjem desetletju so v okviru programa nastali številni študentski projekti, ki so bili kot pomembni prepoznani in razstavljeni v prestižnih institucijah oziroma na dogodkih po vsem svetu, npr. na londonskem oblikovalskem festivalu leta 2018, na arhitekturnem trienalu v Oslu leta 2019, na dunajskem tednu oblikovanja leta 2020, v muzeju Staatliche Kunstsammlungen Dresden leta 2021 in na BIO 27 v Ljubljani leta 2022. Program vodi Aljoša Dekleva, v letošnjem letu se mu je priključil še Vid Žnidaršič.
Partnerji:
Architectural Association London, Fakulteta za arhitekturo, Muzej za arhitekturo in oblikovanje
Sponzorji:
Letošnjo edicijo gostujoče šole AA Nanoturizem so finančno omogočili (v abecednem vrstnem redu): ALUKÖNIGSTAHL, EKOART, EKOSTIL, HAURATON, INTRA LIGHTING, IQWOOD, LAUFEN, LESPATEX, PERTOT, RAVAGO, SIKA, VELUX, WIENERBERGER
Na spletnih straneh Muzeja za arhitekturo je objavljen odprti poziv k oddaji predlogov za predstavitev v slovenskem paviljonu na 19. mednarodni razstavi arhitekture La Biennale di Venezia.
Muzej za arhitekturo in oblikovanje (MAO) z odprtim pozivom vabi zainteresirane k oddaji
predlogov za predstavitev v slovenskem paviljonu na 19. mednarodni razstavi arhitekture La
Biennale di Venezia, ki bo odprta od 10. maja do 23. novembra 2025.
K sodelovanju vabijo skupine in organizacije z vsaj enim članom, ki ima slovensko državljanstvo in stalno prebivališče, zaposlitev oz. sedež v Sloveniji, pri čemer naj bodoprijavitelji aktivni na področju arhitekture, krajinske arhitekture, urbanizma, oblikovanja, prostorskih politik, kuriranja, strateškega načrtovanja ali raziskav na navedenih področjih.
Rok in datum
Vprašanja: do 15. septembra 2024
Rok za oddajo projektov: 26. september 2024 do 23:59
Julija se v Centru ROG odpira pop-up trgovina Društva slovenskih oblikovalcev (DOS). V DOSHOP bodo cel julij na ogled in na prodaj izdelki priznanih slovenskih oblikovalcev. Poleg prodajne razstave, DOS v juliju organizira tudo številne vodene oglede po trgovini, predstavitve sodelujočih avtorjev in številne druge dogodke namenjene druženju in povezovanju.
V pop-up trgovini DOSHOP se predstavljajo:
- Nina Bavčer & Jani Bavčer
- Luka Boltar
- Veronika Buček Rožmanc
- Jožica Curk
- Anamarija Čuden
- Danijela Grgić
- Natja Jankovič
- Jernej Kropej
- Maja Modrijan
- Meta Mramor
- Jana Mršnik
- Ernest Nograšek & Voga d.o.o.
- Mateja Panter
- Darja Remc
- Stripburger
- Jasna Šafar
- Kaja Škerlj
- Nataša Šušteršič Plotajs
- Anka Štular
- Sonja Tomažič in Andrej Rojc
- Tanja Zorn Grželj
- Lidija Drobež & Mitja Ficko & Sašo Urukalo
Pop-up trgovina DOSHOP v Centru Rog bo odprta cel julij, vsak dan od 10. do 21. ure. Vhod v trgovino je s Petkovškovega nabrežja.
Vljudno vabljeni na predstavitev projekta Thlagong - učno središče za biotsko raznovrstnost, ki so ga študenti in mentorji skupine "Streha za vse" letos pozimi zgradili v vasi Rantlakane v pokrajini Waterberg v Južnoafriški republiki.
Torek, 11. junij 2024 ob 18.00
Fakulteta za arhitekturo, Plečnikova predavalnica
Uvodni nagovori:
prof. Miha Dešman, dekan Fakultete za arhitekturo
prof. Drikus Kriek, dekan IEDC Bled
Mashudu Makhokha, direktor Lapalala Wilderness School
Predstavitev projekta in pogostitev:
Študenti in mentorji skupine Streha za vse
Info: Thlagong - učno središče za biotsko raznovrstnost, predstavitev
Pri Plečnikovi trafiki na Vegovi bomo v sklopu serije dogodkov Trafika ob sončnem zahodu, ki jih pripravljamo pri Outsiderju, v sodelovanju z MGLC izpeljali pogovorni večer, katerega izhodišče predstavlja razstava Zmaga Jeraja, ki je trenutno na ogled v Mednarodnem grafičnem centru v Ljubljani. Teme, ki jih odpira ,smo postavili v širši kontekst – razmislek o zunanjih pogledih na pristope oblikovanja razstav.
Lepo vabljeni, da se nam 10. junija ob 18.00 pridružite pred Plečnikovo trafiko, kjer se nam bodo v pogovoru o kuratorstvu, sodobnih pristopih razstavljanja in potencialih zapuščenih prostorov kot alternativnih galerijah, pridružili gostje: kustos Jure Kirbiš, arhitektka Nika Grabar ter umetnik Matej Andraž Vogrinčič.
Več o dogodku: https://outsider.si/plecnikova-trafika-na-vegovi-onkraj-takraj-razstava-odzunaj/
Vljudno vabljeni na okroglo mizo Prihodnost TR2, ki je del projekta Vizije SO 19: Poslovne stavbe in mesto. Okrogla miza z debato bo potekala v četrtek, 30. maja, ob 17:00 v avli Centra inovativnega podjetništva NLB na Trgu republike 2.
Uvodni nagovor
Gašper Skalar, predsednik DAL
Andrej Hrausky, arhitekt
Omizje
Monika Fink Serša, arhitektka in članica projektne skupine TR
dr. Miloš Kosec, Fakulteta za arhitekturo UL, DAL
Boštjan Udovič, direktor Zbornice za poslovanje z nepremičninami, GZS
doc. Rok Žnidaršič, podžupan MOL
Moderatorja
Katarina Čakš, DAL
Jure Sadar, DAL
Okrogla miza bo potekala v organizaciji Društva arhitektov Ljubljana.
Sklad arhitekta Jožeta Plečnika je v ponedeljek, 20. maja 2024, podelil Plečnikove nagrade 2024.
Strokovna žirija v sestavi Matej Vozlič (predsednik), Blaž Babnik Romaniuk, Matjaž Bolčina, Luka Javornik in Mia Roth Čerina je letos v kategorijah nagrad (za arhitekturno realizacijo večjega merila, za arhitekturno realizacijo manjšega merila, za javni prostor, za strokovno publicistiko, za bogatitev prostorske kulture) izbrala eno Plečnikovo nagrado, štiri Plečnikove medalje in eno študentsko štipendijo
Plečnikovo nagrado v kategoriji arhitekturne realizacije večjega merila, Plečnikova žirija podeljuje delu NADKRITJE OSTALIN CERKVE SV. JANEZA KRSTNIKA V ŽIČKI KARTUZIJI in njegovim avtorjem Roku Žnidaršiču, Jerneji Fischer Knap, Samu Mlakarju, Katji Ivić in Dinu Mujiću.
Plečnikovo medaljo v kategoriji arhitekturne realizacije manjšega merila prejme delo 2 PRENOVI, avtorjev arhitekture Matija Bevk, Vasa J. Perović, Valentin Tribušon, Rok Primažič, Antonia Rubić, Irene Salord Vila.
Plečnikovo medaljo v kategoriji javnega prostora prejme projekt BRV ZA PEŠCE IN KOLESARJE V IRČI VASI in avtorji Blaž Budja, Rok Jereb, Marjan Pipenbaher, Tomaž Weingerl, Dušan Stupar
Plečnikova medalja za strokovno publicistiko je bila podeljena angleški izdaji knjige GARDEN AND METAPHOR: ESSAYS ON THE ESSENCE OF THE GARDEN, avtoric Ane Kučan in Mateje Kurir
Plečnikovo medaljo za bogatitev prostorske kulture prejme projekt Mete Kutin, za raziskovalno, ustvarjalno in emancipatorno delo MESTO ŽIVI V LJUDEH – OZAVEŠČANJE O PROSTORSKI KULTURI.
V zaključku je žirija z veseljem podelila tudi štipendijo Plečnikovega sklada Neži Brankovič za magistrsko delo DOM V ZALIVU, IDEJNA ZASNOVA PRENOVE NARODNEGA DOMA V TRSTU.
Letošnja enainpetdeseta podelitev Plečnikovih nagrad se je v družbi visokih gostov, kolegic in kolegov, prijateljic in prijateljev arhitekture, slavnostno odvila na vrtu Plečnikove hiše, Karunova 4, v ponedeljek, 20. maja 2024, ob 19.30. uri.
Prejemnikom so bile nagrade podeljene v prijetnem in sproščenem vrtnem ambientu Plečnikove hiše iz rok predsednika žirije, Mateja Vozliča. Svečan dogodek je s svojo prisotnostjo požlahtnila slavnostna govornica, predsednica Republike Slovenije, dr. Nataša Pirc Musar in častni mešča mesta Ljubljane Janez Koželj s pozdravnim nagovorom. Dogodek je v intimnem in prijateljskem vzdušju majskega večera povezoval Timon Šturbej. Prof. Boštjan Vuga, predsednik upravnega odbora Sklada arhitekta Jožeta Plečnika, je goste in nagrajence pospremil z uvodnim nagovorom: »Poslanstvo Plečnikovih nagrad je, da so projektivne, da kažejo pot naprej ter s svojo vrhunskostjo, svojstvenostjo in inventivnostjo vplivajo na arhitektovo delovanje in na razvoj širokega spektra arhitekturnih praks. Plečnikove nagrade podeljujemo za končana, realizirana dela. Tu se združita preteklost in sedanjost z namenom, da ponudita gradivo za prihodnost. Tu je teža Plečnikovih nagrad, v njihovem vplivu na arhitekturne prakse in na produkcijo v prihodnosti.
Sklad danes podeljuje nagrade delom, ki povezujejo umetniško imaginacijo s sodobnimi socialnimi, političnimi, ekonomskimi, tehnološkimi in okoljskimi dogajanji in ki dokazujejo, da njihovi avtorji s svojim delovanjem niso le aktivni ustvarjalci prostora, ampak celotne družbe.«
Svečan podelitveni dogodek je otvorila uvodna predstavitev projektov lanskih štipendistov, ki so ji sledili nagovori slavnostnih govorcev ter slovesna podelitev nagrad najodličnejši realizirani arhitekturi. Tudi letošnji nagrajenci so bili predstavljeni v filmskem formatu skozi dokumentarni film režiserja Dominika Menceja in direktorja fotografije Roka Kajzer Nagodeta.
Film si lahko ogledate na povezavi: https://youtu.be/UN9yx0T9RAk?si=xjrxgzx6H7OVsiXM
Predsednik skupščine Sklada arhitekta Jožeta Plečnika, župan Zoran Janković, vabi na podelitev Plečnikovih nagrad 2024, ki bo
V primeru slabega vremena bo podelitev v notranjem atriju Mestnega muzeja Ljubljana (Gosposka 15).
»Podeljevanje Plečnikovih nagrad je svojevrsten obred, ki se s slavnostno objavo vsakokrat novih arhitekturnih presežkov odvija že 51 let ... Plečnikove nagrade se podeljujejo izvirnim delom, v katerih je čutiti Plečnikov etos in ki obenem obravnavajo raznovrstne sodobne družbene izzive. Ta slovesni obred namreč ni zgolj pričevanje o preteklosti, temveč tudi smerokaz, ki usmerja pogled v prihodnost ter poudarja umetniško, tehnično in družbeno odgovornost pri oblikovanju našega skupnega prostora. Podeljevanje nagrad ponuja razmislek o vrlinah arhitekture v dinamičnem okolju, ki se sooča z mnogimi vprašanji glede prihodnosti naše družbe in okolja. Preseganje normiranega, pogled onkraj ekonomskih in prostorskih ovir, iskanje boljših rešitev, ponujanje novih vizij ter dosledna izvedbena natančnost so zapovedi slehernega snovanja – v preteklosti, sedanjosti in prihodnosti. Tem izhodiščem sledijo tudi letošnja nagrajena dela.«, je med drugim zapisala letošnja žirija – Matej Vozlič, Blaž Babnik Romaniuk, Matjaž Bolčina, Luka Javornik in Mia Roth Čerina.
Plečnikove nagrade, do leta 2022 imenovane Plečnikova odličja, so osrednja slovenska nacionalna priznanja za najkakovostnejše realizacije na področjih arhitekture, urbanizma, krajinske arhitekture in interierja, nastale na ozemlju Republike Slovenije v zadnjih treh koledarskih letih.
Plečnikove nagrade podeljuje Sklad arhitekta Jožeta Plečnika.
Podelitev Plečnikovih nagrad 2024 so omogočili člani Sklada arhitekta Jožeta Plečnika ter pokrovitelji:
Ministrstvo za kulturo RS, Ministrstvo za naravne vire in prostor RS, Mestna občina Ljubljana
in
Arcadia svetila, Corwin, Tosidos, Riko
Soorganizatorji programa Plečnikove nagrade 2024:
Plečnikova hiša, Mestni muzej Ljubljana, Galerija DESSA
Plečnikove nagrade 2024
Vodenje in koordinacija
Boštjan Vuga, Urša Vrhunc
Grafično oblikovanje
Nejc Prah
Predstavitveni film
Dominik Mencej, Rok K. Nagode
Tajništvo
Marinka Škrilec Lukač
Posebna zahvala
župan Zoran Janković,
Blaž Peršin, Ana Porok, Bernarda Menart,
Maja Kovač, Aleksander Hribovšek
PODELITEV NAGRAD
20. 5. 2024 ob 19.30
vrt Plečnikove hiše
Režija
Dominik Mencej
Produkcija prireditve
Rok K. Nagode
RAZSTAVA V PLEČNIKOVI HIŠI
Plečnikove nagrade 2024: Artefakti
20. 5.–9. 6. 2024
Plečnikova hiša
Razstavni koncept
Aljoša Dekleva, Maja Vardjan
Razstavljeno gradivo in fotografije
arhiv prejemnikov Plečnikovih nagrad 2024
Grafično oblikovanje
Nejc Prah
Tisk in tehnična izvedba
Okvir
Produkcija
Sklad arhitekta Jožeta Plečnika, Plečnikova hiša
POGOVOR Z ŽIRIJO IN PREJEMNIKI PLEČNIKOVIH NAGRAD 2024
21. 5. 2024 ob 18.00
Mestni muzej Ljubljana
Zasnova in moderiranje
Andraž Keršič, Ana Kreč
Produkcija
Sklad arhitekta Jožeta Plečnika, Mestni muzej Ljubljana
RAZSTAVA V GALERIJI DESSA IN KATALOG
Plečnikove nagrade 2024
21. 5.–13. 6. 2024
odprtje v torek, 21. 5., ob ca. 20. uri, po zaključku pogovora z žirijo in nagrajenci v Mestnem muzeju Ljubljana
Galerija DESSA
Založnik in producent
Galerija DESSA
Oblikovanje
Ivan Ilić, 0.10 Büro
V torek, 21. maja 2024 ob 18.00 uri, vas vabimo na predavanje prof. Janeza Suhadolca na temo predmoderne in moderne arhitekture:
Janez Suhadolc: VELIKI OKTOBER IN BAUHAUS- 30 tez o predmoderni in moderni arhitekturi.
Predavanje bo potekalo v Plečnikovi predavalnici Fakultete za Arhitekturo.
Vljudno vabljeni!
V četrtek, 9. maja 2024 ob 18. uri vas vabimo na zaključni dogodek arhitekturnega festivala Odprte hiše Slovenije 2024
in slavnostno podelitev nagrad OHS AWARD za najboljše projekte po izboru javnosti, ki so bili predstavljeni na letošnjem festivalu.
Dogodek bo v galeriji EDVARD, Igriška ulica 5 v Ljubljani.
Vljudno vabljeni. Veselimo se srečanja z vami!
Vabljeni na gostujoče predavanje Filipa Šenka. Predavanje bo v torek, 16. 4. 2024, ob 17. uri v Plečnikovi predavalnici na Fakulteti za arhitekturo, Univerze v Ljubljani.
Predavanje bo govorilo o prostoru, kraju in umetnostnem delu.
Kraja ni mogoče ločiti od opazovalca in v vsakem kraju se kljub jasno določenim mejam srečamo tudi z neskončnostjo in fluidnostjo prostora. Umetniški izraz je tisti, ki nam omogoča to napetost in to odprto stičišče videti od znotraj: da sodelujemo pri ustvarjanju kraja in pri odvijanju umetnosti.
Filip Šenk je umetnostni zgodovinar in filozof, ki se ukvarja na teorije prostora in kraja v umetnosti in arhitekturi. Je predstojnik Oddelka za umetnostno zgodovino in teorijo na Fakulteti za umetnost in arhitekturo na Tehniški univerzi Liberec na Češkem. Predavanje je organizirano v okviru programa Erasmus+.
Festival OHS letos poteka pod naslovom Arhitektura novih priložnosti in izpostavlja vprašanje vključenosti vseh ljudi in interesnih skupin v grajene in oblikovane prostore skupnosti. Naslavlja vprašanja enakih možnosti in novih priložnosti za bivanje, delo, izobraževanje, obstoj in razvoj celotne družbe, vsega živega in narave z namenom iskanja odgovorov o sobivanju, ki ga dobra arhitektura lahko omogoča, spodbuja in varuje. Ta vprašanja predstavljajo najbolj ključne izzive, ki se brez podpornih družbeno-ekonomskih in socialnih politik zgolj z arhitekturnimi idejami ne morejo razrešiti. A vendar je arhitektura tisti medij, ki s svojim fizičnim nagovorom zmore ponuditi priložnosti ali celo opolnomočiti slehernika. Z izpostavljanjem tematike vključevanja in dostopnosti tako postajajo tudi festivalski prostori nosilci izkušnje, ki navdihujejo udeležence, da postanejo »zagovorniki« bolj pravične in vključujoče družbe.
Celotni program festivala je dostopen tukaj.
Prijave na brezplačne oglede arhitekturnih projektov po vsej Sloveniji se odprejo v sredo, 3. 4. 2024.
Vabimo vas naokroglo mizo V iskanju ravnovesja, ki bo 27. 3. 2024 ob 18. uri v Atriju ZRC SAZU, Novi trg 2, Ljubljana.
Vabimo vas na dogodek, ki bo posvečen ženskam in njihovem pristopu k arhitekturi in podjetništvu. Na dogodek, ki ga organiziramo v okviru delovne skupine Ženske za arhitekturo in v sodelovanju z ZRC SAZU, smo povabile izjemne posameznice, s katerimi se bomo pogovarjale o omenjenih temah. Naše gostje bodo:
- Ana Malalan Čeligoj, modna oblikovalka in arhitektka
- Ana Kosi, arhitektka in publicistka
- Alenka Korenjak, arhitektka in raziskovalka javnega prostora,
- Mira Korpočič Veljić, direktorica in mentorica podjetnicam,
- dr. Helena Seražin, znanstvena svetnica in raziskovalka zgodovine arhitekture.
Pogovor bo vodil Boštjan Narat, filozof in glasbenik.
Iskanje ravnovesja v življenju je pomembna tema, saj so vprašanja empatije, koristnosti in skrbi za drugega pomembna vprašanja za doseganje osebne izpolnitve tudi v poklicu. Se ženske pogosteje ukvarjamo s projekti, ki vključujejo tudi dobrobit širše skupnosti? Ali znamo takšne projekte spremeniti v posel? Kaj delamo za dobro skupnosti in katero delo je namenjeno le poslu? Kako ujeti pravo ravnovesje? Tako ženske kot moški prinašamo svoje raznolike uvide, spretnosti in pristope k reševanju družbenih izzivov. Ključen korak v smeri enakopravnosti spolov v inženirskih poklicih je ekonomsko opolnomočenje obeh spolov ter doseganje ravnovesja med poklicnim življenjem ter delom za skupno dobro.
Dogodek bo otvoril Jernej Prijon, predsednik ZAPS.
Člani ZAPS z udeležbo na dogodku prejmejo 2 točki za poklicno usposabljanje iz sklopa poslovanje in management (sklop D).
Na dogodek se je treba prijaviti preko spletne strani ZAPS, rok za prijave je torek, 26. 3. 2024, do 14. ure.
Predavanje je brezplačno.
več https://zaps.si/izobrazevanje/v-iskanju-ravnovesja/?all=true&type=future
V imenu ZPAR vas vabimo na tokrat že 9. strokovno konferenco arhitektov in inženirjev, »ARHIKULT 2024«, ki bo v prenovljeni tovarni koles Rog, zdaj »Center ROG«, v četrtek, 11. 4. 2024 v Ljubljani.
Na srečanju se bomo dotaknili vzrokov in posledic podnebnih sprememb, ki izvirajo iz globalnega segrevanja. Zaradi toplogrednih plinov, ki jih dnevno spuščamo v ozračje s svojimi dejavnostmi, nastaja učinek »tople grede«. K povečanju vsebnosti CO2 je največ prispevalo kurjenje fosilnih goriv (nafte, premoga in zemeljskega plina) ter antropogene spremembe v ekosistemih.
V gradbeništvu se skriva velik potencial za zmanjšanje ogljičnega odtisa (OO), zato se bomo osredotočili na rešitve za izničenje OO, kot so »trajnostna zelena gradnja«, zeleni transporti, uporaba lokalnih materialov, energetske prenove in celovite sanacije obstoječih objektov ter vnos novih vsebin v mesta in zgradbe. »Danes nam je več kot jasno, da bo potrebno večino stavb prenoviti in da ob soočanju z vsakdanjim pomanjkanjem surovin rušenje objektov ni več vzdržno. Obstoječe grajeno okolje moramo prepoznati kot že enkrat porabljeno energijo. Namesto rušitev pa je za zagotovitev uravnotežene bivalne prihodnosti na zemlji ena od rešitev prenova objektov. Npr. z uporabo lesa, ki je lahek material. pa lahko dodajamo nadstropja že obstoječim objektom. Resnično ne smemo več graditi toliko in če že gradimo, moramo zagotoviti, da je to z uporabo »biološkiah materialov«. Le tako bo grajeno okolje pomagalo v boju proti podnebni krizi. V samo 25 letih se bo morala vrednost emisij utelešenega ogljika (ECE : emodied carbon emissions) v novih stavbah zmanjšati za približno 99%. V primerjavi z današnjimi vrednostmi (400kg CO2/ / m2+) na samo okoli 10 kg CO2/ / m2 tlorisne površine. Ta vrednost je npr. kar za 400 kg manjša kot znaša na enem od danes najbolj »trajnostnih« pisarniških objektov: »The Black & White building«, arhitekturnega studia Waught Thistleton iz Londona, kjer so ECE cca. 410 kgCO2 / m2 tlorisne površine, kar je rezultat preprostega arhitekturnega oblikovanja brez kakršnihkili ekcesov.« (Joe Giddings«, AR, 07-08, 2023)
Pri prenovi tovarne Rog v kreativno središče »Center ROG«, avtorjev arhitekture: Boris Bežan, Mara Partida in Héctor Mendoza iz arhitekturnega studia MXSI iz Barcelone, je ohranjen obstoječi industrijski objekt, vse manjkajoče funkcije pa so umeščene v severni prizidek z minimalnimi posegi v staro tovarno, ki spada v našo industrijsko dediščino. V 1. nadstropju, kjer je bila v preteklosti produkcija, so uredili večnamensko dvorano, v kateri bo potekala konferenca »ARHIKULT 2024«. Na dogodku bodo vabljeni predavatelji predstavili svoja dela, raziskave, strokovne poglede in rešitve. Vzporedno s konferenco bomo izdelali pregled obsežnega opusa, ki je nastal v zadnjih letih v segmentu prenov, sanacij, rekonstrukcij in lesenih zgradb. Vabimo vas, da prijavite svoje realizacije za nagrado »Arhikult 2024«.
Po 1. delu strokovnih predavanj bomo nadaljevali s predstavitvijo izbranih arhitekturnih birojev ter specializiranih strokovnih prispevkov. Zaključili bomo s predstavitvijo opusa vabljenih arhitekturnih in oblikovalskih studiev in na koncu s podelitvijo nagrad najboljšim realizacijam iz segmenta »Prenov« in »Lesenih zgradb«. Strokovni prispevki bodo šteli za kreditne točke (KT). Cilj konference je združiti strokovnjake, člane IZS in ZAPS, predstavnike nacionalnih institucij, civilno družbo, javne organe in raziskovalne institucije, da delijo znanje, izkušnje in mnenja ter da s pomočjo strokovnjakov nudi vpogled v zadnje stanje tehnike, ki temelji na priznanih izsledkih znanosti in prakse.
VEČ O DOGODKU: https://arhikult.si
Organizacijski odbor »ARHIKULT 2024«, marec 2024
Vabljeni na gostujoče predavanje Sandi Hilal in Alessandra Pettija iz DAAR (Decolonizing Architecture Art Research). Predavanje bo v torek, 19. 3. ob 17. uri po Zoomu, pri čemer bo tudi projicirano v Plečnikovi predavalnici.
Vljudno vabljeni v Plečnikovo predavalnico na Fakulteti za arhitekturo Univerze v Ljubljani.
Zoom: https://uni-lj-si.zoom.us/j/97674548133
BEGUNSKA DEDIŠČINA
80 % prebivalcev Gaze so begunci, pri čemer so njihove rojstne vasi oddaljene le nekaj kilometrov stran od begunskih taborišč. Nakba (arab. katastrofa), pregon 2/3 palestinskega prebivalstva z območja današnjega Izraela leta 1948, še vedno traja. Njen fizični izraz in materialni dokaz so palestinska begunska taborišča, ki predstavljajo trpljenje milijonov Palestincev. V času, ko prebivalce Gaze ali pobijajo, ali preganjajo, ko rušijo njihov dom, palestinska begunska taborišča ostajajo temeljno vprašanje, ki spodkopava mir med državami, kulturami in religijami. Taborišče samo je materializacija zločina, in samo po sebi nastopa kot vprašanje, ki zahteva pravico, vrnitev zemlje in spremembo razmerij moči.
Begunska taborišča naj ne bi imela ne zgodovine in ne prihodnosti; temveč naj bi bila pozabljena. Zgodovina begunskih taborišč se nenehno briše in zavrača. Edina priznana zgodovina je zgodovina nasilja in ponižanja. In vendar je taborišče tudi kraj, bogat z zgodbami, ki jih pripoveduje njegovo urbano tkivo. S sledenjem, dokumentiranjem, razkrivanjem in predstavljanjem begunske zgodovine onkraj pripovedi o trpljenju in razseljevanju je Begunska dediščina poskus, da bi si zamislili in prakticirali “begunstvo” onkraj humanitarnosti. Takšen proces ne zahteva le ponovnega razmisleka o begunskem taborišču kot političnem prostoru: zahteva ponovno opredelitev begunca kot subjekta v izgnanstvu in razumevanje izgnanstva kot sodobne politične prakse, ki je sposobna izpodbijati status quo. Priznanje “dediščine kulture izgnanstva” predstavlja novo perspektivo, s katere si je mogoče predstavljati in doživljati družbene, prostorske in politične strukture onkraj zamisli nacionalne države.
Alessandro Petti je profesor arhitekture in socialne pravičnosti na Royal Institute of Art. Sandi Hilal je gostujoča profesorica na Univerzi Lund. Leta 2007 sta soustanovila raziskovalni kolektiv DAAR – Decolonizing Architecture Art Research – www.decolonizing.ps. DAAR je prejemnik številnih nagrad, med njimi Zlati lev na beneškem arhitekturnem bienalu leta 2023.
Predavanje bo potekalo v angleščini, preko Zooma, spremljali ga bomo pa tudi v Plečnikovi predavalnici. Predavanju sledi diskusija in v ta namen predavatelja v branje in pregled predlagata publikacijo, ki so jo pripravili, iz katere predavanje tudi izhaja:HERITAGE REFUGEE-(MA) FINAL X.pdf
Več na:https://www.fa.uni-lj.si/dogodki/gostujoce-predavanje-begunska-dediscina-daar/
Avtomatik delovišče je objavil zanimiv poziv in komentar v zvezi z urejanjem prostora na Obali, ki ga je napisal doc. dr Boštjan Bugarič.
Društvo arhitektov Ljubljana podpira stališče, da je za urejanje javnega prostora in gradnjo javnih objektov nujna izvedba javnih natečajev v skladu s predpisi - "Kadar gradimo dobro gradimo z javnimi arhitekturnimi natecaji".
V 92. letu starosti nas je zapustil arhitekt Janez Lajovic, vidni predstavnik Slovenske arhitekturne stroke druge polovice 20. stoletja. Spominjali se ga bomo po številnih realiziranih projektih, pa tudi po pogumu, optimizmu, dobri volji in energiji, ki jih je vedno nosil s sabo.
Vse svoje življenje je preživel v Ljubljani, otroštvo in mladost v Stožicah, zrela leta v Črnučah, kjer si je z ženo, arhitektko Majdo Dobravec Lajovic, ustvaril dom. Po končani gimnaziji je obiskoval Fakulteto za arhitekturo v Ljubljani, kjer je diplomiral pri profesorju Edvardu Ravnikarju, ki ga je vse svoje življenje imel za svetel zgled.
Svoje znanje je razširil tudi s študijem na MIT v Združenih državah, kjer je magistriral.
Že v času študija je začel delati na projektu za hotel Prisank v Kranjski Gori, ki so ga nato v začetku šestdesetih let 20. stoletja zgradili po njegovih načrtih. Večkrat je omenil, da je bil projekt za hotel Prisank njegova prva prava šola projektiranja. Arhitekturne kvalitete hotela so bile prepoznane tudi v širšem prostoru in je zanje prejel več nagrad.
Sredi šestdesetih let preteklega stoletja je v Ljubljani skupaj z nekaj kolegi ustanovil projektivni biro AB – arhitekturni biro, katerega direktor je bil, in je v njem je delal do zadnjega. Že samo dejstvo, da je še v trdem socializmu postavil na noge privatno družbo (kasneje sicer podružbljeno), govori samo zase. Biro se je z leti spreminjal, prihajali so mlajši kolegi, pa tudi starejši, pač glede na razmere v družbi in obseg dela. Več mlajših kolegov je v njem začelo s projektantsko prakso in se nato osamosvojilo, na njih pa je delo v biroju AB pustilo velik pečat.
V njem je ustvaril ves svoj nadaljnji arhitekturni opus, ki vključuje: zgornjo postajo žičnice na Kaninu, hotel Kanin v Bovcu, Ploščad Ajdovščina v Ljubljani, več osnovnih šol v Ljubljani in nekdanji skupni državi, poslovni objekt SOB Krško v Ljubljani ter več industrijskih objektov v Sloveniji in bivši Jugoslaviji. V njem so bili izdelani tudi številni arhitekturni natečajni elaborati za Jugoslavijo in Slovenijo, za katere je dobil več nagrad in priznanj.
Janez Lajovic je med drugim kot predstavnik Jugoslavije na nekajmesečnem delovnem obisku svetoval kubanskim kolegom pri gradnji turistične infrastrukture na Kubi. Kot inovativen človek je za potrebe industrije skupaj z izvajalcem kovinskih konstrukcij iz Ljubljane razvil modularni sistem jeklene nosilne konstrukcije in strehe, ki je omogočal pokrivanje velikih proizvodnih površin v kratkem času in cenovno ugodnih okvirih.
Za svoja dela je prejel več nagrad – od nagrade Prešernovega sklada do najprestižnejše jugoslovanske nagrade za arhitekturo, nagrade časnika Borba.
Arhitekt Janez Lajovic je bil dejaven tudi v stanovskih organizacijah IZS in ZAPS kot eden od ustanoviteljev in oblikovalcev delovanja obeh stanovskih združenj. Dolga leta je bil predsednik natečajne komisije na IZS in ZAPS in je tako soustvarjal sedanjo prakso izvedbe javnih arhitekturnih natečajev v Sloveniji.
Kot družbeno dejaven intelektualec je s članki v dnevnem časopisju večkrat posegel tudi v pereče družbene in prostorske probleme. Znano je njegovo dolgoletno zavzemanje za poglobitev železnice v Ljubljani.
Izgubili smo spoštovanega kolega in prijatelja, širša družba pa izjemnega arhitekta.
V imenu DAL
Boris Volk
Galerija Dessa bo jutri, na Prešernov dan, 8. februarja 2024, odprta med 10. in 12. uro.
Ob 11. uri bosta po razstavi DOTIKANJA: Raketa in intima interierja vodila avtorja, Katjuša Kranjc in Rok Kuhar.
Dotik je ta, ki razpre meje. Dotik odpira vrata, okna. Dotik tudi zapre. Ritualni dogodek, ki ga tolikokrat ponovimo, ne da bi nanj mislili, označi prestop. IZ – V. In če gre onkraj interierja za svet razdalj, ki jih je vedno znova treba premagati, je ta svet v interierju na dosegu roke – bližina dotika je merilo. Dotik pogleda, dotik zvoka, dotik vonja in dotik oprijema. Razdalje se krajšajo. Z materialnostjo sveta se srečamo od blizu – v kuhinjski pari, goli pod prho, nezavedno v sanjah, pri vsakdanjih rutinah. Dotik je intima interierja.
To se povsem enkratno kaže v interierjih studia Raketa. V studiu snujejo prostore od blizu in gradijo notranji taktilni svet. Vse za človeka, ki tako v njihovih interierjih vedno znova in zlahka spoznava svojo telesnost v svetu. - Danica Sretenović
Razstava bo na ogled še do 29. februarja 2024. Več na www.desssa.si
Vljudno vabljeni!
Društvo krajinskih arhitektov Slovenije je v želji, da prispeva k razvoju dobre prakse upravljanja dreves v urbanem okolju, s podporo Podnebnega programa Mreže za prostor v letu 2023 pripravilo in izvedlo projekt Mesto dreves. Cilj projekta je bil spodbuditi razvoj in rabo evidence dreves kot orodja za celovito in povezano upravljanje dreves v urbanem okolju. V ta namen je delovna skupina DKAS pripravila pregled o občinskih evidencah dreves in uvid v njihovo rabo, izpostavila dobre prakse in oblikovala priporočila za ukrepanje.
Ključne ugotovitve glede stanja evidenc dreves v Sloveniji smo skupaj s pregledom (dobrih) praks gospodarjenja mestnih dreves in naborom priporočil za nadaljnje ukrepanje zbrali v publikaciji, ki je prosto dostopna na spletni strani DKAS:
Publikacija je namenjena spodbujanju razprave o pomenu evidence ter ozaveščanju o pomenu strokovnega načrtovanja in upravljanja dreves v urbanem okolju, vabimo Vas k prebiranju in deljenju naprej vsem zainteresiranim!
Društvo krajinskih arhitektov Slovenije, ekipa projekta Mesto dreves
Svojo življenjsko pot je v 102. letu starosti sklenil velik človek, arhitekt Stanko Kristl, ki je ogromno svoje neizmerne energije, humanosti, inovativnosti in igrivosti predano posvetil arhitekturi.
Eden najvidnejših velikanov slovenske arhitekture je razumel in živel arhitekturo kot polje najrazličnejšega delovanja, kjer se je kritična miselnost in ustvarjalnost izkazovala v številnih radikalnih zgradbah, akademskih tekstih, pismih v dnevnem časopisju, natečajnih predlogih, tehnično-umetniških inovacijah, znanstvenih raziskavah ter predavanjih. Širino tehnične in poetične misli je vedno povezoval z izjemno empatijo do človeka in njegovih prvinskih prostorskih občutij.
“Najboljša arhitektura je tista, ki ima tudi duhovno razsežnost. Človek ni samo iz mesa, kosti in vode, je tudi duhovno bitje.“
S temi besedami je Stanko Kristl leta 2016 ponovno poudaril, zakaj se je že na začetku svoje strokovne poti najodločneje osredotočil na humanost v arhitekturi. Človeka in njegove občutke je postavil v središče arhitekture, saj je trdil, da ga je modernizem z zadovoljevanjem zgolj fizioloških potreb zapostavil. V nenehnem iskanju humanega je verjel, da arhitektura vzgaja, plemeniti in celo zdravi človeka.
Prav s to močjo arhitekture je vseskozi poskušal vplivati na rast tako posameznika kot družbe. Tako je ustvaril izjemne stavbe kot sveže prototipe za različne razvojne stopnje človeka: dom, vrtec, šola in bolnišnica. Z izrazitim izpostavljanjem humanističnega v arhitekturi ga lahko uvrstimo med tiste pionirje svetovne arhitekture, ki so se že v sredini 20. stoletja zoperstavili dogmatski funkcionalnosti modernizma in ustvarjali eksperimentalni modernizem po meri človeka.
Za prof. Kristlom je skoraj 80 let polnega ustvarjanja, ki je bilo nagrajeno z najvišjimi državnimi priznanji, med drugim s Prešernovo nagrado, Plečnikovo nagrado ter srebrnim redom za zasluge Republike Slovenije. Njegovo delo je osvetlila obsežna monografska razstava Stanko Kristl, arhitekt. Humanost in prostor leta 2018 v Muzeju za arhitekturo in oblikovanje.
Stanko Kristl je bil pronicljiv profesor, znanstvenik, oblikovalec ter neumoren mentor, intelektualec in pokončen akademik, ki se je lahko povsem poglobil v čustvena stanja najranljivejših v družbi.
Zapušča nam neizmeren arhiv skic, načrtov, zapiskov, popisov, izračunov, prevodov, pogovorov ter obsežen zgrajen opus, ki ga je potrebno večkrat občutiti. Predvsem pa nam predaja odgovornost za ustvarjanje vrhunske arhitekture, tako v konstrukciji, materialnosti, detajlu kot tudi v likovnosti, pripovednosti in posluhu za človeka in skupnost v najširšem smislu.
Vsi, ki smo skupaj z njim intenzivno odkrivali pomene sistemov, detajlov, zgodb in načel, se mu neizmerno zahvaljujemo za predano znanje, neumorno voljo, inspirativen dialog ter radost do arhitekture in življenja.
V imenu DAL
Prof. Tina Gregorič
dekleva gregorič arhitekti / TU Wien
Evropska komisija in Fundació Mies van der Rohe sta objavila 40 del, ki se bodo leta 2024 potegovala za nagrado Evropske unije za sodobno arhitekturo - Mies van der Rohe Awards.
Dva od izbranih porjektov sta iz Slovenije
Nadkritje ostalin cerkve Sv. Janeza Krstnika v Žički kartuziji (Stare Slemene, Slovenija) avtorji: MEDPROSTOR, arhitekturni atelje d.o.o.
https://miesarch.com/work/5084
Vrtce Bohinj (Bohinjska Bistrica, Slovenija), avtorji KAL A in ARREA architecture
https://miesarch.com/work/5573
Sedem članska žirija, ki jo sestavljajo Frédéric Druot, Martin Braathen, Pippo Ciorra, Tinatin Gurgenidze, Adriana Krnáčová, Sala Makumbundu in Hrvoje Njiric, je izbrala 40 del, ki poudarjajo današnjo skupno kulturo arhitekture v Evropi.
Dela, ki so se uvrstila v ožji izbor, se nahajajo v 38 evropskih mestih v 33 regijah in 20 državah. Po dve deli sta v berlinski regiji, bruseljski regiji, Kataloniji, osrednji Portugalski, Flandriji, dunajski regiji in panonski Hrvaški, preostalih 26 del pa je razpršenih po vsej Evropi.
V izboru 40 del je 14 različnih programov, vključno s kolektivnimi stanovanjskimi, kulturnimi in izobraževalnimi stavbami, ki predstavljajo polovico izbora, ter deli, ki se ukvarjajo s hrano in nastanitvijo, vladnimi in civilnimi stavbami, zdravjem, industrijo, infrastrukturo, krajino, mešano rabo, enostanovanjskimi stavbami, športom in rekreacijo, efemernostjo in urbanizmom. Vsa ta dela ustvarjajo visokokakovostna življenjska okolja za vse.
Vseh 40 izbranih del: https://miesarch.com/edition/2024/shortlisted
Arhitekturni simpozij Oris Day bo potekal v torek, 6. februarja 2024 v Zagrebu, v Mozaik Event Centru (nekdanji Hypo center), objekt B2, Slavonska avenija 6.
Prijave udeležencev potekajo od 14.30 ure, uradni začetek programa pa ob 16. uri.
Predaval bo Alejandro Aravena, čilski arhitekt, dobitnik Pritzkerjeve nagrade leta 2016 in dolgoletni član žirije omenjene nagrade. Pri njegovem delu izstopa z močan vplivu
socialne stanovanjske politike in soočanje z njenimi problemi.
Gostili bomo tudi Mary Anderson, britansko arhitektko iz multidisciplinarnega kolektiva Assemble. Anderson se ukvarja z umetnostjo, arhitekturo in scenografijo. Njeno delo se osredotoča na tpovezave teh praks prek obrti, pripovedovanja zgodb in nizkoogljične gradnje.
Predavala bo tudi Xu Tiantian, ustanoviteljica DnA_Design and Architecture iz Kitajske. Njen revolucionarni pristop, imenovan "Arhitekturna akupunktura", je holistični pristop k socialni in gospodarski revitalizaciji podeželske Kitajske in je bil priznan s strani Programa Združenih narodov za mesta in naselja (UN Habitat).
MODERATORJI:
Mia Roth Čerina, Maroje Mrduljaš, Dinko Peračić
V programu strokovnega izpopolnjevanja Hrvaške zbornice arhitektov se Festival točkuje s skupno 3 urami.
Pokrovitelj festivala: Ministrstvo za kulturo in medije Republike Hrvaške
Več informacij o festivalu in prijavninah na: https://www.daysoforis.com/oris-day-2024-hr/
Fakulteta za arhitekturo UL, vljudno vabina predavanje Prof. Raimondo Mercadante, PhD, Politecnico di Torino na temo: Skandinavskega transferja v slovenski arhitekturi oblikovanju in načrtovanju v 50. letih prejšnjega stoletja.
Predavanje bo potekalo JUTRI, v sredo 17. 1. 2024, ob 15. uri v Plečnikovi predavalnici.
V zadnji števulki revije Ab je izšel članek prof. Mercadanteja v slovenskem prevodu:
Mercadante, R., 2023. Humanizacija arhitekture: Koželjeva urbanistična analiza ljubljanskega Trga revolucije (1973), Arhitektov bilten, 53(234/235), str.17–27.
Predavanje si bo možno ogledati tudi preko Zoom povezave.
https://uni-lj-si.zoom.us/j/99105949651?pwd=aFMySzA5bHg5ZEV2cHZiK2NkOWJSQT09
Meeting ID: 991 0594 9651; Passcode: 989456
Vljudno vabljeni na slavnostno predavanje prof. dr. Aleša Vodopivca.
Predavanje bo v sredo, 10. 1. 2024, ob 18. uri v Plečnikovi predavalnici.
Društvo arhitektov Ljubljana
Karlovška 3
SI-1001 Ljubljana, Slovenija
t +386 1 252 79 30
f +386 1 252 79 31
info@drustvo-dal.si
urednistvo@drustvo-dal.si
uradne ure pisarne DAL
vsak delovni dan
od 10.00 do 12.00 ure