TERITORIALIZACIJA IN BIOPOLITIKA  ANDREW BENJAMIN IN GERARD REINMUTH
SEMINARJA * PREDAVANJE

Med ponedeljkom,  7. 10. in sredo, 9. 10.  sta na obisku avstralska arhitekt, prof. Gerard Reinmutih in filozof Andrew Benjamin, ki bosta izvedla vsak po eno predavanje – eno na UL FA in drugo na UL BF (Oddelek za krajinsko arhitekturo). V torek bosta imela tudi teoretični seminar za študente višjih letnikov in tudi za arhitekte, ki so že delujoči v praksi.

Teritorializacija in biopolitika

Andrew Benjamin in Gerard Reinmuth

oktobrsko gostovanje v Ljubljani

SEMINARJA * PREDAVANJE

7. in 8. oktober 2024

Fakulteta za arhitekturo * Oddelek za krajinsko arhitekturo Biotehniške fakultete, Univerze v Ljubljani

Avstralski filozof in profesor Andrew Benjamin, ki pomembno sooblikuje arhitekturno teorijo s svojimi koncepti in premisleki aktualnega dogajanja arhitekturne prakse, bo s kolegom arhitektom Gerardom Reinmuthom gostoval oktobra v Ljubljani.

Vljudno vabljeni na seminarja in predavanje, ki bodo potekali v angleškem jeziku. Vstop je prost.

O vrtu in njegovi meji

Seminar Andrew Benjamina

UL, Biotehniška fakulteta, Oddelek za krajinsko arhitekturo, predavalnica v 2. nadstropju

7. 10. 2024, med 12. in 14. uro

Filozof in profesor Andrew Benjamin bo vodil seminar o vrtu in premisleku njegovih mej. Gre za teme, o katerih je pisal tudi v eseju Kompleksna instrumentalnost vrta, objavljenega v zborniku Vrtu in prispodoba. Seminar bo potekal v obliki odprte razprave o spremembi logike delovanja vrta.

Arhitektura v treh konceptih: instrument, tretji prostor, teritorij

Predavanje Gerarda Reinmutha

UL, Fakulteta za arhitekturo, Plečnikova predavalnica

7. 10. 2024, ob 18. uri

Ustanovni direktor arhitekturnega biroja TERROIR, profesor in arhitekt Gerard Reinmuth, bo predstavil pregled 25 let svojega dela, organiziranega okrog treh konceptov – instrumenta, tretjega prostora in ponovno teritorializacije. Gerard bo pojasnil, kako je te koncepte docela razumel šele s sodelovanjem z Andrewom Benjaminom.

Biopolitika in ponovna teritorializacija

Seminar Andrew Benjamina

UL, Fakulteta za arhitekturo, Fabianijeva predavalnica

8. 10. 2024, med 17. in 19. uro

Na podlagi predavanja, ki ga je imel Gerard Reinmuth, se bo ta seminar osredotočil na dve področji: biopolitiko in ponovno teritorializacijo. Seminar bo potekal v obliki odprte razprave o teh konceptih, ki so predstavljeni v številnih besedilih Andrewa Benjamina. Nekatera besedila so na voljo tudi tukaj.

Andrew Benjamin je trenutno častni akademski sodelavec na Fakulteti za komunikacijske in kulturne študije Univerze v Melbournu. Zasedal je položaje na več univerzah v Združenem kraljestvu in Avstraliji. Svojo kariero je začel na Univerzi v Warwicku, kjer je napredoval do položaja profesorja filozofije. Do leta 2022 je vsako leto en semester poučeval na Univerzi Kingston v Londonu, kjer je sodeloval s Centrom za raziskave moderne evropske filozofije. Ima diplome z Avstralske nacionalne univerze, Univerze Paris 7 in Univerze v Warwicku. Čeprav je med svojo kariero pretežno deloval na področju filozofije, je obsežno objavljal o arhitekturi in poučeval na številnih šolah, vključno z Architectural Association v Londonu, Graduate School of Architecture, Planning and Preservation na Univerzi Columbia, Univerzi v Sydneyju in Univerzi za tehnologijo v Sydneyju.

Gerard Reinmuth je leta 1999 ustanovil podjetje TERROIR. Praksa se je hitro uveljavila kot pomemben akter v avstralski arhitekturni kulturi preko publiciranja, razstav in zgrajenih stavb. Ko so se začetni pogovori, ki so oblikovali prakso – osredotočeni na preučitev koncepta kraja v kontekstu sodobnih kulturnih in okoljskih vprašanj – postali bolj nujni, je delo, opravljeno v tem času, pridobilo na teži. Gerardovo raziskovanje in poučevanje (kot profesor prakse na UTS) je usmerjeno v vlogo arhitekta v teh kontekstih. Preplet teh dveh področij dela je osnova projekta Towards a Relational Architecture, njegovega raziskovalnega projekta z Andrewom Benjaminom, kjer preučevanje razumevanja discipline vodi k bolj ustrezni predstavi o poklicu v trenutnem zgodovinskem trenutku.

VEČ O DOGODKU