Foto: rtvslo.si
GREGA KOŠAK
IN MEMORIAM

Umrl je Grega Košak, izjemen oblikovalec, arhitekt in urbanist, predan pedagog in zavzet publicist. Sodil je v najvidnejšo skupino Ravnikarjevih diplomantov, ki so s svojimi deli v šestdesetih in sedemdesetih letih zaznamovali najsrečnejše obdobje slovenske arhitekture.

Zaradi posebne likovne senzibilnosti se je sprva uveljavil kot grafični oblikovalec, vendar ga je njegov nemirni iskateljski in raziskovalni duh usmeril tudi k arhitekturi in urbanizmu, kjer sta prišli do izraza njegova humanost in socialna občutljivost. Za svoja dela je prejel vrsto uglednih nagrad doma in v tujini.

Košaka je odlikovala izjemna širina interesov in intelektualnega obzorja, ki je prišla do izraza tudi v njegovem publicističnem in pedagoškem delu. Že leto po opravljeni diplomi je bil vključen kot pedagog v reformirani program študija arhitekture (smer B), na Fakulteti za arhitekturo pa je poučeval tudi v osemdesetih letih, kasneje pa kot redni profesor na Akademiji za likovno umetnost in oblikovanje.

V stroki bomo pogrešali njegovo enciklopedično znanje, neprizanesljivo kritično misel in njegovo osebno pokončnost. Vsi, ki smo ga imeli priložnost pobližje spoznati pa tudi njegovo iskrenost in človeško toplino.